Skórcz

Fontanna herbowa

Odwiedzin

Fontanna herbowa

Na dawnym “Rynku Maślanym” (Plac Wolności) znajduje się fontanna. Autorem projektu jest mieszkaniec Skórcza, znany artysta rzeźbiarz, absolwent słynnej zakopiańskiej szkoły Antoniego Kenara, Piotr Tyborski. Uroczyste odsłonięcie fontanny miało miejsce 27.09.2002 r. Obiekt powstał dzięki pomocy Urzędu Miasta, radnych oraz mieszkańców Skórcza.

Teraz skórzecki rynek prezentuje się znacznie lepiej. Fontanna jest niejako wizytówką miasteczka. Spełnia ona wielorakie funkcje: historyczną, dekoracyjną i praktyczną.

Herbowa legenda

Figury umieszczone w fontannie przedstawiają gryfa i szpaka, nawiązujące do starej legendy, która stała się również stała się podstawą herbu Skórcza. Legenda brzmi następująco:

“Kiedyś przed jedną z chat bawiła się grupka maleńkich dzieci. Nagle z pobliskich lasów nadleciał jakiś drapieżny ptak i jedno z nich porwał. Gdy leciał do lasu, napotkał drapieżnika, który zaatakował go i odebrał dziecko. Wnet złożył je żywe, choć mocno skrwawione u stóp matki. Kiedy wracał do boru, nagle zasłabł, stracił przytomność i spadł na ziemię. Okazało się, że w walce o dziecko został śmiertelnie ugodzony przez drapieżnika. Odtąd gryfa i szpaka lud postanowił na stałe wprowadzić do herbu swej miejscowości.”

tekst: Stanisław Sierko | zdjęcia: Ziuta
wg http://www.szkola.skorcz.pl/ 

int(14919)