Instrukcja – edycja obiektów

Logowanie do portalu

Aby edytować wizytówkę należy zalogować się do portalu klikając Zaloguj w górnym prawym rogu portalu kociewie24.eu.

Pojawi się okienko logowania. Po wpisaniu nazwy i hasła zalogujemy się do portalu. Jeśli jeszcze nie zakładałeś konta na naszym portalu kliknij Zarejestruj. Opis jak założyć konto znajdziesz TUTAJ>>>

Zobaczymy listę swoich wpisów, które możemy przeglądać oraz edytować.

Portal kociewie24.eu został utworzony w oparciu o WordPressa, więc każda osoba zaznajomiona z tym systemem nie będzie miała problemów z edycją. Pozostali będą musieli chwilę poświęcić na zapoznanie się z instrukcją.

Tryb edycyjny

Po kliknięciu edytuj, zobaczymy swoją wizytówkę w trybie edycji. Poniżej znajdziecie Państwo porównanie wyglądu wizytówki w trybie podglądu, czyli tak jak widać ją w portalu ( po lewej) z trybem edycyjnym służaćym do wprowadzania lub poprawiania danych ( po prawej). Należy teraz poświęcić chwilę i sprawdzić, które z pól trybu edycyjnego odpowiadają polom z trybu podglądu.

Rozpoczynamy wpisywanie

Proszę się nie obawiać !!! Wpisując błędne dane nic nie popsujemy. Możemy jedynie sprawić, że nasza wizytówka nie będzie wyglądała atrakcyjnie, a niektóre informacje się po prostu nie wyświetlą.

Dane podstawowe

Aby przygotować podstawową wizytówkę obiektu należy wypełnić następujące dane:

02. DODAJ TYTUŁ

Tu wpisujemy nazwę swojego obiektu. Powinna być zwięzła, czytelna i dobrze opisująca obiekt. Jeśli mamy świadomość, że istnieją obiekty o podobnych nazwach możemy dodać nazwę swojej miejscowości lub nazwisko. Np. Pokoje noclegowe Skórcz,

Wprowadzoną wcześniej nazwę można poprawić. Należy jednak zwrócić wtedy uwagę na wartość w polu Bezpośredni Odnośnik. Powinna być adekwatna do nazwy obiektu.

Przykładowo:
Jeśli nazwa obiektu to: Pokoje noclegowe Skórcz , to w polu Bezpośredni Odnośnik powinna być wartość : pokoje-noclegowe-skorcz
Właśnie pod taką nazwą będzie dostępna Wasza wizytówka w naszym portalu. W tym przypadku będzie to https://kociewie24.eu/obiekty/pokoje-noclegowe-skorcz

09. OPIS OBIEKTU

Opis obiektu tworzymy dodając bloki. Robimy to naciskając na czarny +. Typów jest bardzo dużo. Każdy z bloków ma swoje parametry widoczne w zakładce Blok w górnej prawej części ekranu. Podstawowe bloki służące do wprowadzania tekstu to:

  • akapit – zwykły tekst
  • Nagłówek – tekst wyróżniony ( mamy ich sześć od H1 do H6). Najczęściej korzystamy z H2.
  • Lista – służy do wprowadzania listy zaczynającej się od kropek lub liczb.

10. ZDJĘCIA

Wstawiamy je pojedynczo jako obrazek lub jako galerię. Najbardziej sprawdzają się galerie 2,3 lub 5 zdjęciowe. Możemy w ustawieniach bloku (po prawej górnej stronie ekranu) wybrać w ilu kolumnach mają się wyświetlać zdjęcia.

Bloki zdjęciowe i tekstowe możemy sobą przeplatać czyli trochę pisać potem wstawiać galerie zdjęć i znowu wstawiać blok tekstowy.

Zdjęcia przed wgraniem należy odpowiednio przygotować.

  • Zdjęcia powinny być w rozdzielczości 1920×1080
  • unikamy zdjęć w pionie
  • zdjęcia należy zoptymalizować czyli za pomocą specjalnych programów usunąć zbędne informacje EXIF oraz zastosować kompresję. Wielkość plików po optymalizacji powinna się wahać pomiędzy 50KB a 500KB. Nasze zdjęcia mają średnio ok 250KB.
  • Zdjęcia należy ponumerować nadając im nazwy obiektu i kolejny numer. Przykładowo jeśli Obiekt nazywa się Pomnik Mickiewicza, to zdjęcia powinny się nazywać: Pomnik-mickiewicza-001.jpg, Pomnik-mickiewicza-002.jpg itd.

01. NAZWA POŁOZENIA

W tym polu wpisujemy tekst opisujący położenie naszego obiektu. W przypadku obiektów o konkretnym adresie z reguły wpisujemy miejscowość. Jeśli jest to np jezioro położone w szczerym lesie blisko miejscowości możemy wpisać np. okolice Skarszew

16. MIASTO

Tu wpisujemy nazwę miejscowości leżącej najbliższej obiektu. To pole nie jest nigdzie wyświetlane. Jest jedynie wykorzystywane przez widget pogodowy.

15. KOORDYNATY GPS

Bardzo ważne dane. Należy je wpisać z dużą starannością i dokładnością. Pozwolą one wskazać gdzie na mapach google Wasz obiekt się znajduje i ułatwić klientowi dojazd. Dane trzeba wpisać zgodnie z opisem. Najłatwiej wejść na mape google, znaleźć swój obiekt, przybliżyć mapę, tak żeby można było dokładnie zaznaczyć położenie. stanąć kursorem myszy na obiekcie i nacisnąć prawy klawisz myszy. Skopiować koordynaty w formacie Google maps 34.34242424, 56.344834555 i wkleić je w pole Koordynaty.

Te same koordynaty należy skopiować w pole search Położenia nad mapą. Następnie nacisnąć niebieski przycisk szukaj nad mapą po prawej stronie. Pojawi się znacznik na mapie. Proszę sprawdzić poprawność położenia i w miarę potrzeby przesunąć znacznik w odpowiednie miejsce. Dobrać wg potrzeby skalę mapy i tak przesunąć mapę aby znacznik znalazł się na jej środku.

17. DANE KONTAKTOWE I ADRESOWE OBIEKTU

W polach wpisujemy informacje zgodnie z ICH opisem. Pojawią się one na wizytówce z prawej strony jako dane kontaktowe do obiektu.

04. REGION

W prawym panelu na zakładce Dokument rozwinąć listę Region i wybrać odpowiednią wartość Np Zaznaczyć Region Kociewie i Podregion Kociewie – Bory Tucholskie. Proszę pamiętać, żeby stawiać znaczniki w każdym poziomie.

05. OBSZAR

W prawym panelu na zakładce Dokument rozwinąć listę Obszar i wybrać odpowiednią wartość zaznaczając np: Pomorskie | Powiat Starogard | Gmina Zblewo. Proszę pamiętać, żeby stawiać znaczniki w każdym poziomie – przy Pomorskie , przy Powiat Starogard i przy Gmina Zblewo

06. KATEGORIA

W prawym panelu na zakładce Dokument rozwinąć listę Kategoria i wybrać odpowiednią wartość zaznaczając Kategorie główne i podkategorie np: Noclegi| Ośrodki Wypoczynkowe. roszę pamiętać, żeby stawiać znaczniki w każdym poziomie. Można wybrać kilka kategorii. Najlepiej przed sprawdzić sobie naszą listę wszystkich kategorii i wybrać dla siebie odpowiednią.