Atrakcje turystyczne Kociewia, to lista miejsc które warto odwiedzić. Są nietypowe i jedyne w swoim rodzaju.
W dniu 23 października 1894 r. nowym wikarym (Hilfsprediger) w Płocicznie został Johannes Mühlradt w swojej książce napisał o tym, że na przełomie XIX i XX wieku przy plebanii założył na niewielkim wzgórzu ogród, gdzie posadził około 200 drzew owocowych różnego gatunku. Ogród ten miał być przykładem dla mieszkańców, jak należy prowadzić sady.
Szpital powstał na terenie dawnego obszaru dworskiego Kocborowo na mocy uchwały sejmiku prowincjonalnego Prus Zachodnich z dnia 24 lutego 1893. Budynki zespołu szpitala utrzymane są w jednolitej stylistyce charakterystycznej dla Prus końca XIX wieku, nawiązującej do surowości gotyku krzyżackiego. Charakterystycznym krajobrazowym akcentem zespołu jest wodociągowa wieża ciśnień, wyposażona w zegar wieżowy. Całość zespołu szpitala jest bardzo dobrze zachowana i utrzymywana w niemal niezmienionej formie (np. pozostawiona zabytkowa stolarka okienna). Cenna pamiątka spuścizny materialno-kulturowej dawnych Prus Zachodnich.
Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, który powstał w XV i XVI wieku. Jest to jedyna zachowana w całości późnośredniowieczna drewniana świątynia na Kociewiu. Najstarszym zabytkiem w kościele jest granitowa kropielnica z XIV wieku. Ołtarz główny powstał na początku XVIII wieku i zawiera XV-wieczną, figurę Madonny. Pierwotnie w centrum ołtarza znajdował się obraz patronów kościoła.
Ostoja ptactwa wodnego nad jeziorem Kochanka to swoisty ewenement. Wiosną pojawiają się w tym miejscu tysiące ptaków, wiele gatunków gniazduje nad jeziorem i rozmnaża się. Można tu spotkać perkozy, płaskonosy, czaple białe, gągoły, gęgawy, mewy, łabędzie, kaczki, zimorodki, orły i wiele innych gatunków. Istny raj dla przyrodników i fotografów.
Obszar Arboretum Wirty jest bardzo rozległy, bo zajmuje około 70 hektarów i składa się z dwóch części: parkowej i leśnej. Na terenie rośnie ponad 830 gatunków drzew i krzewów. Część parkowa obiektu zajmuje ok. 7 ha. Pozostały obszar przypada na część leśną porośniętą unikatowymi w skali całego kraju drzewostanami złożonymi z gatunków egzotycznych oraz ponad 200-letnich drzew krajowych w tym dębów i grabów. Spacerując wśród leśnych zaułków można dojść nad malowniczy brzeg Jeziora Borzechowskiego Wielkiego, gdzie z przygotowanych punktów widokowych rozpościera się zapierająca wprost dech w piersiach panorama jeziora oraz otaczających go lasów.
Pan Zygmunt wraz z żoną mieszka w Osiecznej w budynku starego dworca PKP. Będąc na emeryturze złapał dwa bakcyle: zbieranie starych rzeczy i rzeźbienie w drewnie. Po kilku latach gromadzenia eksponatów postanowił swoje zbiory udostępnić innym. Stworzył małe prywatne muzeum oraz pracownię rzeźbiarską. Aby zwiedzić muzeum lub pracownię należy się wcześniej telefonicznie umówić. Pan Zygmunt to gawędziarz i skarbnica wiedzy o regionie. Można go słuchać godzinami.
Aby odwiedzić Wiosło Duże, najlepiej dojechać tu od strony miejscowości Opalenie. Auto zostawiamy na specjalnie przygotowanym parkingu. Następnie, zgodnie z oznaczeniami wyruszamy na ok kilometrowy spacer pnącą się w górę trasą. Na końcu trochę wymagającej kondycji ścieżki czeka na nas wieża widokowa, z której roztacza się przepiękny widok na przepływającą w pobliżu Wisłę.
Gród w Owidzu, zrekonstruowany w 2012 roku, posadowiony jest na morenowym wzgórzu, na którym we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych. Malowniczo zlokalizowany w zakolu rzeki Wierzycy, w otoczeniu lasów i łąk, w swej współczesnej postaci gród i otaczająca go infrastruktura zajmują powierzchnię ponad 6 hektarów. Znajdują się tu m.in.: amfiteatr na 400 osób, rozległy plac zabaw (uwielbiany przez dzieci!) oraz Karczma Słowiańska „Na Podgrodziu”. Na naszym terenie funkcjonuje także pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.