Niezwykłe atrakcje turystyczne Kociewia

Atrakcje turystyczne Kociewia, to lista miejsc które warto odwiedzić. Są nietypowe i jedyne w swoim rodzaju.

Ogrody Johanesa Muhlradta

1. Ogrody Johanesa Muhlrdta

W dniu 23 października 1894 r. nowym wikarym (Hilfsprediger) w Płocicznie został Johannes Mühlradt w swojej książce napisał o tym, że na przełomie XIX i XX wieku przy plebanii założył na niewielkim wzgórzu ogród, gdzie posadził około 200 drzew owocowych różnego gatunku. Ogród ten miał być przykładem dla mieszkańców, jak należy prowadzić sady.



Szpital Psychiatryczny w Kocborowie

2. Szpital Psychiatryczny Kocborowo

Szpital powstał na terenie dawnego obszaru dworskiego Kocborowo na mocy uchwały sejmiku prowincjonalnego Prus Zachodnich z dnia 24 lutego 1893. Budynki zespołu szpitala utrzymane są w jednolitej stylistyce charakterystycznej dla Prus końca XIX wieku, nawiązującej do surowości gotyku krzyżackiego. Charakterystycznym krajobrazowym akcentem zespołu jest wodociągowa wieża ciśnień, wyposażona w zegar wieżowy. Całość zespołu szpitala jest bardzo dobrze zachowana i utrzymywana w niemal niezmienionej formie (np. pozostawiona zabytkowa stolarka okienna). Cenna pamiątka spuścizny materialno-kulturowej dawnych Prus Zachodnich.


3. Kościół w Szczodrowie

Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, który powstał w XV i XVI wieku. Jest to jedyna zachowana w całości późnośredniowieczna drewniana świątynia na Kociewiu. Najstarszym zabytkiem w kościele jest granitowa kropielnica z XIV wieku. Ołtarz główny powstał na początku XVIII wieku i zawiera XV-wieczną, figurę Madonny. Pierwotnie w centrum ołtarza znajdował się obraz patronów kościoła.


ostoja ptactwa wodnego jezioro kochanka

4. Ostoja Ptactwa wodnego

Ostoja ptactwa wodnego nad jeziorem Kochanka to swoisty ewenement. Wiosną pojawiają się w tym miejscu tysiące ptaków, wiele gatunków gniazduje nad jeziorem i rozmnaża się. Można tu spotkać perkozy, płaskonosy, czaple białe, gągoły, gęgawy, mewy, łabędzie, kaczki, zimorodki, orły i wiele innych gatunków. Istny raj dla przyrodników i fotografów.


5. Arboretum Wirty

Obszar Arboretum Wirty jest bardzo rozległy, bo zajmuje około 70 hektarów i składa się z dwóch części: parkowej i leśnej. Na terenie rośnie ponad 830 gatunków drzew i krzewów. Część parkowa obiektu zajmuje ok. 7 ha. Pozostały obszar przypada na część leśną porośniętą unikatowymi w skali całego kraju drzewostanami złożonymi z gatunków egzotycznych oraz ponad 200-letnich drzew krajowych w tym dębów i grabów. Spacerując wśród leśnych zaułków można dojść nad malowniczy brzeg Jeziora Borzechowskiego Wielkiego, gdzie z przygotowanych punktów widokowych rozpościera się zapierająca wprost dech w piersiach panorama jeziora oraz otaczających go lasów.


6. Prywatne muzeum i pracownia rzeźbiarska Zygmunta Paschilke

Pan Zygmunt wraz z żoną mieszka w Osiecznej w budynku starego dworca PKP. Będąc na emeryturze złapał dwa bakcyle: zbieranie starych rzeczy i rzeźbienie w drewnie. Po kilku latach gromadzenia eksponatów postanowił swoje zbiory udostępnić innym. Stworzył małe prywatne muzeum oraz pracownię rzeźbiarską. Aby zwiedzić muzeum lub pracownię należy się wcześniej telefonicznie umówić. Pan Zygmunt to gawędziarz i skarbnica wiedzy o regionie. Można go słuchać godzinami.


7. Ścieżka przyrodnicza Wiosło Duże

Aby odwiedzić Wiosło Duże, najlepiej dojechać tu od strony miejscowości Opalenie. Auto zostawiamy na specjalnie przygotowanym parkingu. Następnie, zgodnie z oznaczeniami wyruszamy na ok kilometrowy spacer pnącą się w górę trasą. Na końcu trochę wymagającej kondycji ścieżki czeka na nas wieża widokowa, z której roztacza się przepiękny widok na przepływającą w pobliżu Wisłę.


8. Grodzisko Owidz

Gród w Owidzu, zrekonstruowany w 2012 roku, posadowiony jest na morenowym wzgórzu, na którym we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych. Malowniczo zlokalizowany w zakolu rzeki Wierzycy, w otoczeniu lasów i łąk, w swej współczesnej postaci gród i otaczająca go infrastruktura zajmują powierzchnię ponad 6 hektarów. Znajdują się tu m.in.: amfiteatr na 400 osób, rozległy plac zabaw (uwielbiany przez dzieci!) oraz Karczma Słowiańska „Na Podgrodziu”. Na naszym terenie funkcjonuje także pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.