TOP 10 miejscowości na Kociewiu

Miejscowości na Kociewiu, które trzeba odwiedzić

Starogard Gdański

Starogard jest stolicą Kociewia. To jedno z najstarszych miast na Pomorzu. Nie mogło go zabraknąć na liście ze względu na historię i wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Mury obronne, historyczny rynek, pałac Wicherta, rzeka Wierzyca płynąca przez centrum miasta, miejsca pamięci dramatycznych wydarzeń, plany filmowe, sławni mieszkańcy, piękne kompleksy architektoniczne to tylko kilka powodów aby tu przyjechać i spędzić dzień poznając historię tego miejsca.



Tczew

Tczew to jedno z najstarszych miast na Pomorzu Gdańskim. Zachowało się tu sporo zabytków świadczących o jego średniowiecznym rodowodzie. Warto odwiedzić miasto i poznać jego historię. Podczas pobytu należy koniecznie zobaczyć zabytkowy most przez Wisłę, kościół farny z XIII w., muzeum Wisły, Centrum konserwacji wraków, Fabrykę, sztuk, Bulwar nadwiślański, drewniany wiatrak. W Tczewie warto się zatrzymać choćby na dzień.


Świecie

Świecie należy do najstarszych miast pomorskich. Pierwsze pisemne wzmianki o tym ośrodku pochodzą z 1198 roku, kiedy to było stolicą samodzielnego księstwa pomorskiego, władanego przez Grzymisława. w 1309 roku gród trafił w ręce krzyżaków, którzy w zakolu Wisły i Wdy wybudowali zamek. Bogata historia tego zabytkowego miasteczka, czyni ze Świecia jeden z ciekawszych zakątków regionu. Na turystów czeka tu sporo ciekawych atrakcji turystycznych. Niewątpliwie największą z nich jest zamek krzyżacki, stojący na wzgórzu, pomiędzy Wdą i Wisłą. Ale to nie jedyny wart obejrzenia obiekt w mieście.


Gniew

Gniew to niewielka, ale bardzo klimatyczna kociewska miejscowość. Położona na wzgórzu u ujścia rzeki Wierzycy do Wisły już z daleka zachęca turystę do odwiedzenia. Panorama miasta z wyraźnie odznaczającą się bryłą krzyżackiego zamku przyciąga wzrok i budzi ciekawość. Atrakcji jest jednak w mieście więcej. Sporo z nich znajdziemy na starym rynku.


Pelplin

Pelplin to zdecydowanie Duchowa Stolica Kociewia. To niewielkie miasto stanowi prawdziwą skarbnicę zabytków pomorskiej kultury i sztuki. Urzeka pięknem gotyckiej architektury oraz niezliczonymi osobliwościami przyrody. Panuje tu specyficzna, nieco nostalgiczna atmosfera sprzyjająca wyciszeniu i refleksji. Każdy, kto raz odwiedzi to urokliwe miejsce, będzie tu z pewnością wracał wielokrotnie.


Skarszewy

Skarszewy to turystyczna perełka. Dzieje historii mocno odcisnęły tu swój ślad. W tym niewielkim miasteczku turysta na każdym rogu natknie się na coś ciekawego: a to pozostałości zamku joannitów górującego nad miastem, pełne tajemnic stare kościoły, rynek ze starymi kamieniczkami, czy też stojących w zadumie joannickich rycerzy.

Przez miasto przepływa rzeka Wietcisa, którą można spłynąć kajakiem, podziwiając kociewskie dzikie krajobrazy. Na południowym obszarze Skarszew znajduje się jezioro Borówno Wielkie


Owidz

Gród w Owidzu, zrekonstruowany w 2012 roku, posadowiony jest na morenowym wzgórzu, na którym we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych. Malowniczo zlokalizowany w zakolu rzeki Wierzycy, w otoczeniu lasów i łąk, w swej współczesnej postaci gród i otaczająca go infrastruktura zajmują powierzchnię ponad 6 hektarów. Znajdują się tu m.in.: amfiteatr na 400 osób, rozległy plac zabaw (uwielbiany przez dzieci!) oraz Karczma Słowiańska „Na Podgrodziu”. Na naszym terenie funkcjonuje także pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.


Osiek

Osiek to bez wątpienia miejscowość turystyczna. Główną atrakcją wsi jest największe kociewskie jezioro Kałębie. Gminna plaża, to miejsce gdzie można wypocząć lub aktywnie spędzi czas wypożyczając sprzęt wodny. Okoliczne lasy, jeziora i rzeka Wda czynią z miejscowości idealną bazę wypadową. Przyroda nie jest jedyną atrakcją Osieka.


Kasparus

Pierwsze wzmianki na temat Kasparusa pochodzą z 1664 roku, jednak najstarsze budynki znajdujące się do tej pory we wsi mają około dwustu lat. Do najbardziej znanych należy parterowa plebania z połowy XIX wieku oraz neogotycki, drewniano-ceglany kościół pod wezwaniem św. Józefa z 1926, wybudowany według konstrukcji ryglowej (wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1070 decyzją z 06.11.1989 r.). W okresie zaboru pruskiego wieś nosiła nazwę Kasperhausen, a w okresie okupacji hitlerowskiej Langenwalde.


Długie

Wieś kociewska  położona w gminie Osieczna w kompleksie leśnym Borów Tucholskich nad jeziorem Długim.

Mieszkańcy pierwotnie zajmowali się pracą w lesie przy pozyskiwaniu drewna, wypalaniem węgla drzewnego, smolarstwem i rolnictwem (ziemie bardzo słabe). Jezioro Długie dostarczało ryb, las zwierzyny. Obecnie we wsi jest 16 chat i chałup, które zachowały swój klimatyczny wiejski charakter. Warto odwiedzić to miejsce.


Kociewie

Położenie

Kociewie rozprzestrzenia się na zachód od dolnej Wisły i położony jest między Tczewem, Skarszewami, Starą Kiszewą, Czarną Wodą a Świeciem. Maksymalna rozciągłość terenu z północy na południe wynosi 120 km, ze wschodu na zachód około 60 km.

Do ziemi kociewskiej w całości należą dwa powiaty: starogardzki i tczewski oraz fragment gminy Trąbki Wielkie, część gmin Liniewa i Stara Kiszewa z powiatu kościerskiego.
Pozostała część obszaru kociewskiego należy do powiatu świeckiego.

źródło: Na Ziemii Łagodnej – Roman Landowski -wydawnictwo Oko-Lice Kultury