Sekrety sukcesu w rozmowie kwalifikacyjnej

Odwiedzin
Dodano: 28 czerwca, 2023
Autor: Piotr Kostecki

MD: Jeśli szukasz pracy i często chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne, powinieneś nauczyć się kilku prostych sposobów, aby rozmowa była skuteczna.

Sekrety sukcesu w rozmowie kwalifikacyjnej: jak wywrzeć wrażenie

Niewielu z nas pracuje w tej samej pracy przez całe życie. Wręcz przeciwnie, według badań większość ludzi zmienia pracę około 12-15 razy w życiu. A to oznacza, że ​​dobre umiejętności poszukiwania pracy nikomu nie zaszkodzą. Aby pomóc Ci w tej kwestii, zdradzimy Ci kilka sekretów udanej rozmowy kwalifikacyjnej, które z pewnością się przydadzą.

Przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej należy oczywiście znaleźć dobrą pracę i pracodawcę. Pomoże Ci w tym serwis Jooble, który zebrał najlepsze oferty pracy ze wszystkich branż i miast. Wygodna wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć pracę nawet w małej miejscowości. Na przykład możesz skorzystać z wyszukiwania słów kluczowych praca Tczewski i zobaczyć dostępne oferty pracy. Następnie należy stworzyć i wysłać swoje CV do pracodawcy. Pozostaje tylko czekać na odpowiedź i zaproszenie do rozmowy.

Stwórz i zachowaj dobre wrażenie o sobie

Czy wiesz, że wrażenie o nas kształtuje się w pierwszych sekundach rozmowy? Jeden zły ruch może kosztować nas utratę pracy! Tyle pracy włożono w dotarcie do wywiadu. To zdecydowanie stres: nie ukrywamy się za bezbłędnym CV. Sukces to nie popełnianie błędów i nie tak trudno ich uniknąć. 

Tylko się nie spóźniaj, ubierz odpowiednio, nie żuj gumy, nie pal bezpośrednio przed spotkaniem, powstrzymaj się od alkoholu dzień wcześniej, nie wstydź się, wyłącz komórkę, poznaj firmę,  w którym chcesz pracować, jasno określ swoje mocne i słabe strony, poważnie się przygotuj. Nie warto też dużo mówić, zupełnie nie wypada okazywać arogancji, nawet jeśli ją masz, zadawaj kilka pytań, nie krytykuj byłych pracodawców, o pensję możesz zapytać na samym końcu, niczego nie upiększaj i nie bądź przebiegły. 

Wychodząc dobrze byłoby uzgodnić informację zwrotną, zadzwonić lub napisać za kilka dni i zapytać, czy decyzja została podjęta. Na początku sprzedajemy się w zasadzie… Potargujemy się później. 

Poznaj misję firmy

Jeśli jasno zrozumiesz, do czego dąży firma, w której chcesz pracować, łatwiej będzie Ci wyobrazić sobie, jak wpasujesz się w jej misję i kulturę organizacyjną.

Zawsze możesz zajrzeć do sekcji „O nas” lub „Nasza misja” na stronie internetowej firmy, w której zamierzasz podjąć pracę.

Informacje przedstawione w tych sekcjach pomogą Ci lepiej zrozumieć, co jest czym i jak właściwie zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pomocne może być również udzielenie odpowiedzi na popularne pytania, które pracodawcy zadają nam przed rozmową kwalifikacyjną, aby zrozumieć, w jaki sposób Twoje odpowiedzi mogą podkreślić Twoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe i dopasować je do kontekstu misji firmy.

Zostań kandydatem, którego poszukuje firma

Jeśli firma, w której chcesz pracować, ma jasne wyobrażenie o tym, jakie cechy ludzkie są niezbędne do odniesienia sukcesu we wspólnej sprawie, zastanów się, jak możesz pielęgnować te cechy w sobie.

Zapoznaj się z kulturą korporacyjną i przyjrzyj się innym pracownikom, aby zrozumieć, jak stać się dokładnie takim kandydatem, jakiego szuka firma.

Jeśli możesz wykorzystać swoje przeszłe sukcesy jako przykład, aby pokazać, w jaki sposób możesz zastosować swoje umiejętności z korzyścią dla firmy w przyszłości, będzie to Twój dodatkowy plus podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przejrzyj ostatnie działania firmy

Czy firma była aktywna w ciągu ostatniego miesiąca i wypuściła jakieś nowe produkty lub technologie, czy też ostatnio niczym się nie wyróżniała?

Przeczytaj, co prasa pisze o firmie, w której chcesz podjąć pracę, aby być na bieżąco z wydarzeniami i móc omówić działania firmy na rozmowie kwalifikacyjnej.

Ponadto będziesz już wiedział, jak Twoje doświadczenie może poprawić stan rzeczy. Twoja wiedza będzie kolejnym plusem podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Poznaj branżę, w której będziesz pracować

Zidentyfikuj konkurentów firmy, dla której chcesz pracować, i dowiedz się, co czyni ją lepszą od innych w branży.

Zobacz, kim są główni klienci firmy i co sprawia, że ​​są wobec niej lojalni, a nie wobec firm konkurencyjnych.

Im więcej wiesz o branży, w której będziesz pracować, tym większy szacunek zyskasz u pracodawcy.

Poznaj swoich przyszłych współpracowników

Wiele firm prezentuje swoich liderów i strukturę organizacyjną na swoich stronach internetowych i jest to dobra okazja, aby poznać swoich przyszłych współpracowników.

Możesz spojrzeć na ich profile na LinkedIn, aby zrozumieć ich wartości i umiejętności zawodowe.

W ten sposób nie tylko będziesz wiedział, o czym rozmawiać z HR managerem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale także poczujesz się pewniej wiedząc, z kim masz do czynienia.

Podsumowanie

Korzystając z naszych wskazówek, możesz nie tylko zrobić dobre wrażenie, ale także zwiększyć swoje szanse na sukces.