Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle – wystawa czasowa

Odwiedzin

Opis wydarzenia

Wpis archiwalny - wydarzenie opisane poniżej miało już miejsce i zamieszczone informacje mogą nie być aktualne.

Zapraszamy na wystawę czasową “Rybołówstwo na dolnej Wiśle” w Muzeum Wisły w Tczewie. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej – Prűfferowej w Toruniu oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

O wystawie

Inaugurując cykl “Człowiek i rzeka”, wystawa przybliża zarówno postać tradycyjnego rybaka, jak i urządzenia, sprzęty oraz miejsca, które pozwalały mu funkcjonować. Zwiedzając ekspozycję zobaczymy między innymi typowe rybackie ubranie robocze, budę rybacką jako miejsce magazynowania, naprawy narzędzi i przygotowania do połowu oraz rybackie wyposażenie. Poznamy sposoby wyrobu i wykorzystania wierszy rybackich, rodzaje sieci, sprzętu i technik połowu stosowanych o różnych porach roku, a także warunki transportu i przechowywania ryb.

Ważną część wystawy stanowi wątek rybackich tradycji Tczewa. Odtworzone na wystawie miejsca nawiązują do częstego niegdyś widoku nad brzegami rzek i jezior: rybackich szop, suszących się przy nich sieci, łodzi i wędzarni. Krajobraz ten, wraz ze spadkiem zainteresowania zawodowym rybołówstwem, znika niemal zupełnie. Dlatego też na wystawie nie mogło zabraknąć postaci ostatniego tczewskiego rybaka wiślanego, Władysława Latopolskiego. Jego rodzina od pokoleń zajmowała się rybaczeniem, a on sam ukończył w Tczewie intensywny kurs rybacki w 1964 r. To właśnie z jego zbiorów pochodzi część eksponatów prezentowanych na wystawie.

Więcej

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie: https://nmm.pl/…/czlowiek-i-rzeka-rybolowstwo-na…/