Waleczne z gór – spotkanie z Agatą Puścikowską

Odwiedzin

Opis wydarzenia

Zapraszamy na spotkanie z Agatą Puścikowską dotyczącej jej najnowszej książki “Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet”

W książce “Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet” Agata Puścikowska przybliża postaci niezłomnych góralek, które poświęcały własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka.
➡ Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska i żołnierka AK, w 1940 roku trafiła w ręce gestapo. Przetrzymywano ją w zakopiańskim więzieniu Palace. Rok później stracono w Pogórskiej Woli.
➡ Helena Błażusiakówna jako osiemnastoletnia dziewczyna została osadzona w „katowni Podhala”. W jednej z cel wyryła wybitym przez oprawców zębem słowa modlitwy, do której Henryk Górecki skomponował swoją Symfonię pieśni żałosnych. Przez lata uważano, że zmarła w więzieniu.
➡ Józefa Mikowa ps. „Ryś”, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej, działała na terenie Polski i Słowacji. Do ostatnich chwil, mimo tortur, nikogo nie zdradziła. Podczas przesłuchań uparcie milczała, ratując w ten sposób wielu ludzi. Została zamordowana w więzieniu na Montelupich w Krakowie w 1942 roku.Agata Puścikowska odkrywa te i wiele innych wyjątkowych postaci Walecznych z gór. Z dokumentów archiwalnych, rozmów z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów oraz spisanych wspomnień tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych.Książka z rabatem dostępna na znak.com.pl pod linkiem: https://www.znak.com.pl/37waleczne

wstęp wolny

16.10.2021
Osiedlowy Dom Kultury w Starogardzie Gdańskim / ODK /

REKLAMA