Zblewo

Jezioro Niedackie

Odwiedzin

Opis

Przepływowe jezioro rynnowe na północnym krańcu Borów Tucholskich w powiecie starogardzkim (województwo pomorskie) na obszarze Kociewia. Z jeziora wypływa jeden z cieków źródłowych rzeki Piesienicy.

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Niedack. W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Jezioro Niedackie.

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 108,5 ha do 115,3 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 106,3 m n.p.m. lub 107,0 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 9,3 m natomiast głębokość maksymalna 30,0 m.

Czystość Wody

To akwen o wodzie I klasy czystości, której przypisuje się lecznicze właściwości. Przejrzystość wody również jest godna podziwu i chwalona przez wielu odwiedzających je nurków i amatorów kąpieli. 115 hektarów powierzchni wody, a pod nią podwodne łąki – to idealne warunki dla licznie występujących leszczy czy dużych sztuk szczupaka. Jezioro jest ulubionym miejscem nie tylko przez turystów i wędkarzy, ale także przez Kociewskie Morsy, które spotykają się tu przez cały sezon i morsują w lodowatej wodzie.

int(5364)