Drzycim

Kościół neogotycki – Drzycim

Odwiedzin

Stare dzieje

Stanisław Kujot, badacz dziejów Pomorza podaje, że parafia grodowa w Drzycimiu istniała już w 1226 r. Wg „Słownika Geograficznego” z roku 1881, pierwsze zapisy o istnieniu kościoła zbudowanego z drewna w kształcie krzyża, pod patronatem św. Apostołów Piotra i Pawła , wspomina się już w roku 1319. Drugą świątynię drewnianą zbudowano w tym samym miejscu w XVI w. i przyjęto wezwanie Wniebowzięcia Matki Boskiej.

W świątyni tej był cudami słynący obraz Matki Boskiej i łaskami słynąca Statua Ukrzyżowanego Pana Jezusa, która znajdowała się w górnej części ołtarza Pięciu Ran.

Z końcem XVII w. kościół popadł w ruinę.

W nowej odsłonie

W latach 1863–1865 na starych fundamentach zbudowano nowy, w stylu neogotyckim, p.w. Matki Boskiej Pocieszenia. Budowę kościoła i plebanii prowadził ks. Franciszek Ksawery Morawski. Konsekrował nowy Dom Boży 28.05.1876 r. sufragan Jeschke. Główny odpust parafialny obchodzi się w niedzielę, po św. Augustynie (po 28-mym sierpnia).

Do nowej świątyni przeniesiono gruntownie odnowiony cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny oraz średniowieczny Krzyż, umieszczając go w bocznej nawie. Zarówno Krzyż, jak i Obraz są czczone przez parafian. Przeniesiono też i umieszczono w prezbiterium główny ołtarz – rzeźbiony w drewnie i pozłacany z figurą Matki Boskiej Pocieszenia i Dzieciątkiem Jezus. Nieco niżej, po bokach są figury św. Apostołów Piotra i Pawła.

W 1915 r. świątynię ozdobiono malowidłami naściennymi i w prezbiterium – wykonali je wybitni artyści malarze Wł. Drapiewski i N. Brücher. Wnętrze kościoła rozjaśniają piękne okna witrażowe. Na chórze umieszczono organy wykonane w 1870 r. przez firmę Sauera z Frankfurtu. W 42 metrowej wieży zawieszono 3 dzwony. Najstarszy jest z 1521 r. W czasie I-szej wojny światowej 2 dzwony skradziono, a w 1925 zawieszono 2 nowe, zakupione przez ks. Prob. B. Masłowskiego.

Przykościelny Cmentarz

Od początku istnienia parafii cmentarz (1,8 ha) okala kościół. Obok cmentarnej kaplicy, zbudowanej przez ks. J. Pietrka jest Grób Nieznanego Żołnierza – spoczywają tam ofiary II-giej wojny światowej.

Opracowanie tekstu: Stanisław Sierko | zdjęcia: Ziuta
źródło: www.nasze.kujawsko-pomorskie.pl oraz informacje zamieszczone w kruchcie kościoła

int(15008)