Osieczna

Prywatne Muzeum i pracownia rzeźbiarska Zygmunta Paschilke

Odwiedzin

Opis

Osieczna. Dworzec kolejowy. Mieszka tu Zygmunt Paschilke, syn znanego ludowego rzeźbiarza Alfonsa Paschilke, który zasłynął z wykonania kopii w skali 1:5 ołtarza Wita Stwosza. Zainteresowanie tym dziełem było tak ogromne, że zakupiło go muzeum w Norymberdze, gdzie urodził się wykonawca Mariackiego Ołtarza w Krakowie. Kilka lat temu Paschilke junior postanowił – zrobię tu muzeum – rzekł tak lekko, jakby chodziło o posmarowanie kawałka chleba.

Prywatne muzeum

Prywatne muzeum powstało 10 lat temu. Co tu jest najciekawsze: szuńdy, cepy, brony radła, kieżanka do masła, wafelnice, niemiecka kosiarka do trawy, ręczna z czterema ostrzami, które same się ostrzą. Zeszyt z języka polskiego, Klemensa Urbana z Kasparusa z 1937/38. roku. Dziesiątki akcesoriów kolejowych na czele z dumnie wiszącą tablica rozkładu jazdy pociągów. Stare radia na chodzie, adaptery, narty, gazety fotografię. Na eksponowanym miejscu wisi tablica z rozkładem jazy pociągów. Zresztą zobaczcie sami.

Pracownia rzeźbiarska

W osobnym pokoiku, gdzie urzędował zawiadowca stacji, pasja „kustosza” muzeum – rzeźbione ptaszki. Pan Zygmunt odziedziczył po ojcu dar rzeźbiarski, zafascynowały go ptaszki. Wykonał już ich ponad tysiąc. Muzeum odwiedziło już kilkaset osób, co udokumentowane jest w księdze pamiątkowej. Na zwiedzanie tego osobliwego muzeum można się umówić telefonicznie 609 404 395 . Tylko nie liczcie, że coś z tego muzeum zakupicie. Pan Zygmunt jest zaprzyjaźniony ze swoimi eksponatami i nie sprzeda wam nawet napoleońskiego guzika!!!

tekst: Eugeniusz Cherek

Dowiedz się więcej o Zygmuncie Paschilke

WIZYTÓWKA TWÓRCY

int(3793)