Osieczna

Prywatne Muzeum i pracownia rzeźbiarska Zygmunta Paschilke

Odwiedzin

Opis

Osieczna. Dworzec kolejowy. Mieszka tu Zygmunt Paschilke, syn znanego ludowego rzeźbiarza Alfonsa Paschilke, który zasłynął z wykonania kopii w skali 1:5 ołtarza Wita Stwosza. Zainteresowanie tym dziełem było tak ogromne, że zakupiło go muzeum w Norymberdze, gdzie urodził się wykonawca Mariackiego Ołtarza w Krakowie. Kilka lat temu Paschilke junior postanowił – zrobię tu muzeum – rzekł tak lekko, jakby chodziło o posmarowanie kawałka chleba.

Prywatne muzeum

Prywatne muzeum powstało 10 lat temu. Co tu jest najciekawsze: szuńdy, cepy, brony radła, kieżanka do masła, wafelnice, niemiecka kosiarka do trawy, ręczna z czterema ostrzami, które same się ostrzą. Zeszyt z języka polskiego, Klemensa Urbana z Kasparusa z 1937/38. roku. Dziesiątki akcesoriów kolejowych na czele z dumnie wiszącą tablica rozkładu jazdy pociągów. Stare radia na chodzie, adaptery, narty, gazety fotografię. Na eksponowanym miejscu wisi tablica z rozkładem jazy pociągów. Zresztą zobaczcie sami.

Pracownia rzeźbiarska

W osobnym pokoiku, gdzie urzędował zawiadowca stacji, pasja „kustosza” muzeum – rzeźbione ptaszki. Pan Zygmunt odziedziczył po ojcu dar rzeźbiarski, zafascynowały go ptaszki. Wykonał już ich ponad tysiąc, często wręcza je swoim znajomym. Muzeum odwiedziło już kilkaset osób, co udokumentowane jest w księdze pamiątkowej.Na zwiedzanie tego osobliwego muzeum można się umówić telefonicznie 609 404 395 . Tylko nie liczcie, że coś z tego muzeum zakupicie. Pan Zygmunt jest zaprzyjaźniony ze swoimi eksponatami i nie sprzeda wam nawet napoleońskiego guzika!!!

tekst: Eugeniusz Cherek

Sklep z Pamiątkami

Jeśli jakieś drewniane dzieło mistrza Wam się spodoba, możecie je na miejscu zakupić. Cena będzie naprawdę niewygórowana. Ptaszki przykładowo pan Zygmunt oddaje po 20 zł. To naprawdę atrakcyjna cena za takie dzieło sztuki.

Można także tu zamówić dowolna rzeźbę w drewnie. Wystarczy ustalić co chcemy, cenę usługi i termin odbioru. Pamiętajcie o terminie !!! Jeśli umawiacie się na odbiór za 2 tygodnie, to musicie być za 2 tygodnie. U mistrza Zygmunta słowo ważniejsze od pieniędzy. Nie będziecie w terminie – odda waszą pracę pierwszemu, któremu wpadnie w oko.

Dowiedz się więcej o Zygmuncie Paschilke

WIZYTÓWKA TWÓRCY

cena od 20 zł za drewnianego ptaszka
REKLAMA