Skórcz

Rynek Maślany

Odwiedzin

Rynek Maślany

Dawny “Rynek Maślany” (Plac Wolności) w Skórczu to centralne miejsce miasteczka, które przyciąga mieszkańców i turystów swoją wyjątkową atmosferą. Na placu znajduje się fontanna, ławeczki, pomnik Wolności, kamień upamiętniający tragedię smoleńską oraz piękna rzeźba z metalu, nawiązująca do legendy herbowej miasta. Cały plac wyłożony jest kamieniem, a wokół niego ustawione są ławeczki, tworząc przyjazną przestrzeń do odpoczynku i spotkań.

Herbowa legenda

Stoąca obok fontanny figura wykonana z metalu przedstawiająca gryfa, dziecko i szpaka, nawiązuje do starej legendy, która stała się również stała się podstawą herbu Skórcza. Legenda brzmi następująco:

“Kiedyś przed jedną z chat bawiła się grupka maleńkich dzieci. Nagle z pobliskich lasów nadleciał jakiś drapieżny ptak i jedno z nich porwał. Gdy leciał do lasu, napotkał drapieżnika, który zaatakował go i odebrał dziecko. Wnet złożył je żywe, choć mocno skrwawione u stóp matki. Kiedy wracał do boru, nagle zasłabł, stracił przytomność i spadł na ziemię. Okazało się, że w walce o dziecko został śmiertelnie ugodzony przez drapieżnika. Odtąd gryfa i szpaka lud postanowił na stałe wprowadzić do herbu swej miejscowości.”

int(14919)