Bolesławowo

Zespół Pałacowo Parkowy w Bolesławowie

Odwiedzin

Pałac w Bolesławowie

Neobarokowy pałac w Bolesławowie został zbudowany w 1902 roku z inicjatywy niemieckiej rodziny Modrow. Jest to piętrowa, podpiwniczona, otynkowana budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit wejściowy poprzedzony tarasem, zwieńczony trójkątnym szczytem. W elewacji parkowej usytuowano asymetrycznie wyjście do parku, poprzedzone schodami. Pałac w tamtych czasach był bardzo nowoczesny. Znajdowało się w nim centralne ogrzewanie, centralny odkurzacz a prąd był wytwarzany za pomocą agregatu prądotwórczego. Między piwnicą a parterem zainstalowano windę, która działa do dziś.

Piękny do dziś

Wewnątrz zachowały się liczne elementy dekoracyjne, takie jak: drewniana antresola z pięknymi płaskorzeźbami, kominek, parkiety, witraże w oknach oraz drzwi i okna. Wokół pałacu zasadzono różne odmiany drzew i krzewów, dzięki czemu do dziś można podziwiać piękny park. Dookoła założenia znajdują się zabudowania gospodarcze takie jak : gorzelnia, stajnie, spichlerze i obory, pochodzące z końca XIX wieku. Wszystkie są opatrzone datą powstania.

Skarb Modrowa

          Rodzina Modrowów mieszkała w majątku do 1945 roku, kiedy to przed wkroczeniem wojsk sowieckich popełniła  zbiorowe samobójstwo. Po wyzwoleniu przez jakiś czas w pałacu mieszkał oddział armii sowieckiej, który o dziwo nie zniszczył założenia. Do dziś zachowały się niektóre meble. W grudniu 1949 roku pałac oddano pod zarząd władzom szkolnym i od tego momentu funkcjonuje tu do dziś Zespół Szkół Rolniczych. Do dziś można usłyszeć historie o ukrytym w przypałacowym parku SKARBIE MODROWA.

źródło: https://zamki.rotmanka.com/

int(4537)