Projekcja filmu: „Piekiełki. Legenda o drwalu, miłości i pokrzywach”

Odwiedzin

Opis wydarzenia

Wpis archiwalny - wydarzenie opisane poniżej miało już miejsce i zamieszczone informacje mogą nie być aktualne.

„Piekiełki. Legenda o drwalu, miłości i pokrzywach” Scenariusz do filmu stworzył Piotr Ossowski – pomysłodawca i reżyser bajki. Obraz jest rozbudowaną, poszerzoną i zmodyfikowaną wersją legendy pod tytułem „Starogardzki Joannita” napisanej przez Andrzeja Grzyba. Opowiada genezę powstania nazwy Piekiełki, miejsca znanego Starogardzianom, a także związaną z tym miejscem historię Joannity – rycerza – zjawy.

O filmie

Praca nad filmem przebiegała etapami. Z pomocą w znalezieniu pleneru ekipie filmowej przyszło Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, które udostępniło jedną z kociewskich chat znajdujących się na tym terenie, a także kościół, eksponaty i stroje. Zdjęcia do filmu kręcone były też nad rzeką Wierzycą na Piekiełkach, stój prywatny plener i wnętrze starej chaty udostępnił pan Maciej Pawełek.
Nawiązano również współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich Janowo oraz Bractwem Rycerskim ze Starogardu. Spośród nich udało się skompletować grupę aktorów. Zdjęciami do filmu zajął się Daniel Olszewski. Zdjęcia trwały przez cały wrzesień 2012 roku.
Do współpracy namówiono Zbigniewa Wodeckiego – znanego muzyka, który zgodził się zostać narratorem bajki.

Czas trwania filmu – 30 minut