Starogard Gdański

Fabryka Horstmanna

Odwiedzin
Fabryka Horstmanna Więcej informacji

Kotlarz Friedrich

W 1820 roku z Chojnic do Starogardu przeprowadził się kotlarz Friedrich 

Wilhelm Horstmann. Założył on w domu z obszernym placem warsztat mechaniczny z napędem parowym i elektrycznym, kotlarnię, odlewnię metali, ślusarnię, stolarnię. W tym budynku z końca XIX wieku mieściły się biura. Fabryka Horstmanna zatrudniała około 200 pracowników i wytwarzała głównie maszyny rolnicze.

Posłuchaj

czterech opowieści, z których każda inaczej opisuje historię tego miejsca.


Spacer śladami historii – Anna Lembicz

Spacer z duchem joannity – Szymon Góralczyk

Spacer z Kubusiem Fatalistą – Anna Sakowicz

Spacer z Magiem – Marcin Karwowski

Starogardzki Szlak Staromiejski

Fabryka Horstmanna znajduje się na trasie STAROGARDZKIEGO SZLAKU STAROMIEJSKIEGO. Przejdź do następnego lub poprzedniego punktu na Szlaku.

Kamienica siostrzenicy KopernikaPreparanda
| 280m 3min || 300m 4min |
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 00-Starogardzki-Szlak-Staromiejski-02-1-1200x350.jpg

O projekcie

Projekt Starogardzki Szlak Staromiejski współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Opis

W 1820 r. z Chojnic przeprowadził się do Starogardu kotlarz Friedrich Wilhelm Horstmann. Kupił dom z obszernym placem budowlanym przy ul. Kościuszki i założył warsztat mechaniczny z napędem parowym i elektrycznym, kotlarnię,
odlewnię żelaza i metalu, ślusarnię, stolarnię. W tym budynku, datowanym na koniec XIX wieku, ostatnim zachowanym z kompleksu fabrycznego, mieściły się biura.

Fabryka Horstmanna

Fabryka Horstmanna zatrudniała około 200 pracowników i wytwarzała głównie maszyny rolnicze. Friedrich Wilhelm przekazał interes swojemu synowi – Alexandrowi, który rozszerzył działalność i przekształcił firmę w spółkę. Prywatnie został teściem innego przedsiębiorcy – właściciela Zakładów Przemysłowych Hermanna Aleksandra Winkelhausena. Ten rozwinął interes spirytusowy dzięki czynnemu wsparciu teścia, fabryki Hortsmanna dały bowiem gorzelni na kredyt maszyny. Znajdujący się obok, pod numerem 28 budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego, został zbudowany przez Horstmanna jako budynek mieszkalny. Po I wojnie światowej mieściła się w nim siedziba Prokuratury Rejonowej.

int(24627)