Starogardzki Szlak Staromiejski, to jedyna w swym rodzaju trasa turystyczna, prowadząca po ważnych dla Starogardu i jego mieszkańców miejscach. Krótki godzinny spacer po okolicach starego miasta pozwoli Ci cofnąć się w przeszłość i wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądał Starogard.
Ale zanim wyruszysz na Szlak usiądź wygodnie w fotelu i …
czterech opowieści, z których każda inaczej opisuje historię dziesięciu ciekawych miejsc, które za chwilę odwiedzisz.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy od budynku położonego przy ulicy Chojnickiej 71. To sporej wielkości kamienica z bardzo ciekawą historią. Warto zwrócić uwagę na szczegóły elewacji zewnętrznej.
Aby odwiedzić kolejny punkt naszej wycieczki kierujemy się ul Chojnicką na wschód w kierunku centrum Starogardu. Po ok 350 m dochodzimy do ronda gdzie na południowej stronie stoi odnowiona kamienica z numerem Chojnicka 30. Na jej elewacji siedzi sobie wyrzeźbiona z drewna postać.
Stąd już widać kolejny cel naszej wędrówki. Patrząc w stronę centrum, zaraz za mostem Chojnickim po prawej stronie widzimy wysoką zbudowaną z czerwonej cegły kamienicę. Tu pod numerem Chojnicka 17 kiedyś urzędował Słodki Leonek.
Teraz tylko ok 100 m dzieli nas od rynku na którym stoi pewna kamienica. Łatwo ją znaleźć, bo stoi naprzeciwko kościoła św Katarzyny.
Teraz idąc wschodnią stroną Rynku kierujemy się na południe. Idąc ulicą Paderewskiego dochodzimy do ul. Kościuszki gdzie skręcamy w prawo i po kilkunastu metrach po lewej stronie widzimy odnowioną kamienicę. To w tym miejscu kiedyś budowano kotły.
Wracamy ulicą Kościuszki, mijamy budynek sądu i po ok 250 m po lewej stronie w głębi widzimy pięknie odnowiony budynek z czerwonej cegły. To Preparanda.
Czeka nas teraz półkilometrowy spacer ul Kościuszki, aż do numeru 116. Tu w głębi podwórka znajduje się kompleks budynków z czerwonej cegły. W tym miejscu kiedyś była rzeźnia.
Zaraz po drugiej stronie ul Kościuszki widzimy budynki II Liceum Ogólnokształcącego. To właśnie w tym miejscu kiedyś znajdowała się Fabryka Baltorient.
Czas wrócić w kierunku centrum Starogardu. Ulicą Przejezdną dochodzimy do ul Owidzkiej i skręcając w lewo po ok 400 m dochodzimy do 3 bliźniaczych budynków. To tu było Przytulisko Goldfarba.
Teraz czeka nas dłuższy, 8 minutowy spacer. Kierujemy się ul. Owidzką w stronę centrum. Po lewej stronie mijamy Stary Cmentarz Ewangelicki, omijamy łukiem Stare Młyny. Warto zwrócić uwagę na Pałac Wicherta stojący po lewej stronie. Mijamy most na rzece Wierzycy i zaraz po prawej stronie stoi budynek o bardzo ciekawej historii.
To już ostatni punkt naszej wycieczki. Mamy nadzieję, że Starogardzki Szlak Staromiejski choć na chwilę przeniósł Was w dawne czasy i uświadomił , jak ciekawą i wielokulturową historię ma nasze miasto.