Starogardzki Szlak Staromiejski

Odwiedzin
Czas trwania: 1 h
Długość trasy: 3 km

Wyruszaj na szlak

Starogardzki Szlak Staromiejski, to jedyna w swym rodzaju trasa turystyczna, prowadząca po ważnych dla Starogardu i jego mieszkańców miejscach. Krótki godzinny spacer po okolicach starego miasta pozwoli Ci cofnąć się w przeszłość i wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądał Starogard.

Ale zanim wyruszysz na Szlak usiądź wygodnie w fotelu i …

Posłuchaj

czterech opowieści, z których każda inaczej opisuje historię dziesięciu ciekawych miejsc, które za chwilę odwiedzisz.


Spacer śladami historii – Anna Lembicz

Spacer z duchem joannity – Szymon Góralczyk

Spacer z Kubusiem Fatalistą – Anna Sakowicz

Spacer z Magiem – Marcin Karwowski

Mapa

Trasa

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od budynku położonego przy ulicy Chojnickiej 71. To sporej wielkości kamienica z bardzo ciekawą historią. Warto zwrócić uwagę na szczegóły elewacji zewnętrznej.

Start
Koniec

Aby odwiedzić kolejny punkt naszej wycieczki kierujemy się ul Chojnicką na wschód w kierunku centrum Starogardu. Po ok 350 m dochodzimy do ronda gdzie na południowej stronie stoi odnowiona kamienica z numerem Chojnicka 30. Na jej elewacji siedzi sobie wyrzeźbiona z drewna postać.

350 m

Stąd już widać kolejny cel naszej wędrówki. Patrząc w stronę centrum, zaraz za mostem Chojnickim po prawej stronie widzimy wysoką zbudowaną z czerwonej cegły kamienicę. Tu pod numerem Chojnicka 17 kiedyś urzędował Słodki Leonek.

130 m

Teraz tylko ok 100 m dzieli nas od rynku na którym stoi pewna kamienica. Łatwo ją znaleźć, bo stoi naprzeciwko kościoła św Katarzyny.

260 m

Teraz idąc wschodnią stroną Rynku kierujemy się na południe. Idąc ulicą Paderewskiego dochodzimy do ul. Kościuszki gdzie skręcamy w prawo i po kilkunastu metrach po lewej stronie widzimy odnowioną kamienicę. To w tym miejscu kiedyś budowano kotły.

280 m

Wracamy ulicą Kościuszki, mijamy budynek sądu i po ok 250 m po lewej stronie w głębi widzimy pięknie odnowiony budynek z czerwonej cegły. To Preparanda.

300 m

Czeka nas teraz półkilometrowy spacer ul Kościuszki, aż do numeru 116. Tu w głębi podwórka znajduje się kompleks budynków z czerwonej cegły. W tym miejscu kiedyś była rzeźnia.

550 m

Zaraz po drugiej stronie ul Kościuszki widzimy budynki II Liceum Ogólnokształcącego. To właśnie w tym miejscu kiedyś znajdowała się Fabryka Baltorient.

30 m

Czas wrócić w kierunku centrum Starogardu. Ulicą Przejezdną dochodzimy do ul Owidzkiej i skręcając w lewo po ok 400 m dochodzimy do  3 bliźniaczych budynków. To  tu było Przytulisko Goldfarba.

450 m

Teraz czeka nas dłuższy, 8 minutowy  spacer. Kierujemy się ul. Owidzką w stronę centrum. Po lewej stronie mijamy Stary Cmentarz Ewangelicki, omijamy łukiem Stare Młyny. Warto zwrócić uwagę na  Pałac Wicherta stojący po lewej stronie. Mijamy most na rzece Wierzycy i zaraz po prawej stronie stoi budynek o bardzo ciekawej historii.

650 m

To już ostatni punkt naszej wycieczki. Mamy nadzieję, że  Starogardzki Szlak Staromiejski choć na chwilę przeniósł Was w dawne czasy i uświadomił , jak ciekawą i wielokulturową historię ma nasze miasto.