Starogard Gdański

Kamienica siostrzenicy Kopernika

Odwiedzin
Kamienica Więcej informacji

Kopernik w Starogardzie?

Katarzyna, siostra Mikołaja Kopernika, urodziła się ok. 1472 roku w Toruniu, w późniejszym czasie wyszła za mąż za kupca krakowskiego Bartłomieja Gertnera. Na świat przyszły im córki: Katarzyna, Krystyna i Regina. I to właśnie Regina poślubiła Klemensa Möllera – bogatego kupca starogardzkiego, właściciela kamienicy Rynek 38, który w podwórzu prowadził karczmę. Wuj Mikołaj, umierając, ich siedmiorgu dzieciom zapisał niemal cały swój majątek.

Posłuchaj

czterech opowieści, z których każda inaczej opisuje historię tego miejsca.


Spacer śladami historii – Anna Lembicz

Spacer z duchem joannity – Szymon Góralczyk

Spacer z Kubusiem Fatalistą – Anna Sakowicz

Spacer z Magiem – Marcin Karwowski

Starogardzki Szlak Staromiejski

Kamienica siostrzenicy Kopernika znajduje się na trasie STAROGARDZKIEGO SZLAKU STAROMIEJSKIEGO. Przejdź do następnego lub poprzedniego punktu na Szlaku.

Słodki LeonekFabryka Horstmanna
| 260m 3min || 300m 4min |
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 00-Starogardzki-Szlak-Staromiejski-02-1-1200x350.jpg

O projekcie

Projekt Starogardzki Szlak Staromiejski współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Opis

Co łączy Mikołaja Kopernika ze Starogardem? Właśnie ta, wzniesiona w II połowie XIX wieku na gotyckich piwnicach, kamienica. Siostra Mikołaja – Katarzyna, urodzona około 1472 r. w Toruniu, wyszła za mąż za kupca krakowskiego Bartłomieja Gertnera. Z tego małżeństwa urodziły się trzy córki: Katarzyna, Krystyna i ok. roku 1490 – Regina.

Siostrzenica Regina

I to właśnie Regina wyszła za bogatego kupca starogardzkiego – Klemensa Möllera, właściela kamienicy pod
numerem Rynek 38, który za nią, w podwórzu prowadził karczmę. Mieli siedmioro dzieci, którym wuj Mikołaj, umierając, zapisał niemal cały swój majątek – oszczędności, meble, ubrania…

Czy to prawda?

Czy Mikołaj Kopernik odwiedzał siostrzenicę i jej rodzinę? Czy to prawda, że zaprojektował sieć kanalizacji miejskiej dla Starogardu (raczej nie), a z wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej oglądał gwiazdy (może…) ? Któż to może wiedzieć… Ale skoro w testamencie wskazał jako spadkobierców właśnie dzieci Reginy, można przypuszczać, że stąpał kiedyś po starogardzkim Rynku…

Legenda

O kamienicy powstała legenda miejska “O Reginie i Mikołaju Koperniku” – tu odnośnik do strony Martyny Pazery

https://kociewie24.eu/legenda-o-reginie-i-mikolaju-koperniku/

int(4573)