Osie

Herb gminy Osie

Odwiedzin

Herbowe osie

W centrum miasta Osie, na granitowym postumencie ustawiono dwa, duże drewniane koła ze złamaną osią. To pomnik-herb miasta. Pomnik odsłonięto w 2005 r. w rocznicę święta niepodległości.

Herb gminy Osie

Herb gminy przedstawia w błękitnym polu tarczy herbowe złamaną oś wraz z kołami wozu konnego barwy złotej. Brak informacji o autorze i dacie ustanowienia herbu. Herb jest potwierdzony w Statucie gminy, uchwalonym uchwałą Rady Gminy nr VI/26 /03 z 30 kwietnia 2003.

Legenda herbowa

Jest to herb mówiący, nawiązujący do nazwy gminy i legendy o założeniu wsi Osie. Według legendy, podróżujący przez Bory Tucholskie książę (tekst nie precyzuje, o jakiego konkretnie księcia chodzi) chcąc wyjechać z lasu przed nastaniem nocy (z obawy przed wilkami), zanadto popędził konie, w wyniku czego powóz utknął w błocie. Następnie konie szarpały pojazd, ale jedyne co osiągnęły to złamanie w nim osi. Książę na szczęście zauważył samotny dom, który jak się okazało należał do kołodzieja. Ten ugościł księcia a powóz naprawił, za co otrzymał sowitą zapłatę i złamaną oś na pamiątkę. By upamiętnić te wydarzenia, powstałą nieopodal domu kołodzieja osadę nazwano Osie.

tekst: wg.wikipedia | zdjęcia: Ziuta

int(15029)