To jedno z bardziej uroczych jezior Gminy Gniew. Bardzo dogodne położenie, tuż przy drodze krajowej numer 91 w miejscowości Rakowiec zwiększa jego atrakcyjność. Latem roi się tu od szukających odpoczynku, plażowania i kąpieli. Szukający aktywniejszego wypoczynku mogą pospacerować gdyż na wschód jeziora, w zwartym kompleksie leśnym znajdują się dwa obszary przyrody chronionej, rezerwaty florystyczne Opalenie Dolne oraz Opalenie Górne.
Jezioro jest nieduże bo lustro wody to 32,2 hektary. Właścicielem i opiekunem jeziora jest Polski Związek Wędkarski w Gniewie. To typowe jezioro rynnowe. Szerokość jeziora nie przekracza 150 metrów a jego długość to około 2 kilometry. Głębokość jeziora dochodzi do 8 metrów.
Na styku Rakowca i Małej Karczmy, w głębokiej dolinie położone jest jezioro Rakowieckie. Przez jego południową część przepływa Struga Młyńska i dopływa Bielica. Od połowy XVIw. jezioro zajmowało niewielki obszar w rejonie wpływu i wypływu Strugi Młyńskiej. Pozostałą północną część obecnego jeziora zajmowały błota rakowieckie. W XVI w. król Zygmunt August nadał Jerzemu Oleskiemu (1502-1571) posiadającemu dobra ostrowickie część błot Rakowiec, które ten włączył do Dąbrówki. Nowy właściciel wybudował tamę na Strudze Młyńskiej. To spowodowało zalanie błot rakowieckich i powstanie jeziora w obecnym kształcie. Na tamie w 1915 r. powstały młyn i tartak.