Koteżanki to wulkany energii – swoją siłę i temperament przekuwają w działalność, która skupia się na pomocy mieszkańcom, promocji Kociewia i kultywowaniu tradycji. Popularyzują one zarówno kulturę regionalną Kociewia, potrawy jak i język. Swoją pasją zarażają młodych mieszkańców gminy. Aktualnie w kole aktywnie działa ok 30 pań. Ich działania wspierają także panowie. Humor, pasja, kreatywność jest tu wszechobecna na każdym spotkaniu czy wyjeździe.
Spotkania koła odbywają się w Świetlicy wiejskiej. To odnowiony i zadbany budynek z widocznymi na każdym miejscu akcentami kociewskimi. Tu też dziewczyny przechowują swoje skarby z występów.
Każde z kół na oficjalnych imprezach występuje w strojach kociewskich. Koteżanki zdecydowały się na dwa wiodące kolory: czerwony i niebieski. Wyglądają w nich przepięknie. Warto zwrócić uwagę na detale.
Koło Gospodyń Wiejskich w Koteżach powstało najprawdopodobniej w 1957 roku. liczyło 15 członkiń. Działalność koła różniła się znacznie od dzisiejszej. Kiedyś główną działalnością była dystrybucja drobiu. Organizowano się także kursy gotowania oraz szycia. Tradycją były konkursy na najpiękniejszy ogród.
Drugą młodość koteżańskie koło zaczęło przeżywać w roku 2000. Wtedy to nowe pokolenie wzięło stery w swoje ręce. Rozpoczął się nowy rozdział w życiu KGW Koteże. Całą swoją historię koło skrzętnie zapisuje w albumach, których jest już kilkanaście. A dzieje się i jest co wspominać. Koteżanki są znane w kraju i na świecie.
Pełne energii i pomysłów koteżanki realizują się na wielu polach. Biorą udział w konkursach KGW, zapraszane na lokalne imprezy prezentują smaczną kuchnię Kociewską, występują z zabawnymi skeczami, śpiewają, organizują wycieczki, aktywnie angażują się w swoim lokalnym środowisku pomagając potrzebującym, upiększając swoją wieś, realizując projekty unijne.
Pisanie, że koteżanki są kreatwne, zabawne, twórcze i gotowe na nowe wyzwania nie jest gołosłowne. Miarą ich wartości jest nie tylko wdzięczność osób którym pomagają, ale też półki uginające się od pucharów i szuflady pełne dyplomów. Ich działania są zauważane i doceniane.