Koteże

Koty z Koteż

Odwiedzin

Kolorowe Koteże

Od kilku lat Koteże są upiększane elementami kociewskimi, które pojawiają się na elewacjach garażów, sklepów i przystanków. W 2021 r. na ścianie stodoły obok remizy OSP powstał koci mural. Koty nawiązują do legendy o powstaniu nazwy wsi Koteże.

Kocia Legenda

Legenda jest autorstwa członkiń KGW i była wymyślona na potrzeby turnieju KGW w 2009 r. Przyczyniła się do zwycięstwa Koteżanek w turnieju KGW na szczeblu wojewódzkim w Żukowie.

…Dawno dawno temu na tych terenach żyli bardzo skromni i pracowici ludzie. Utrzymywali się głównie z uprawy zbóż. Żyło im się bardzo spokojnie i dostatnio, dopóki nie pojawiły się dziwne, małe stworzenia, które pożerały ich zebrane z trudem plony.
Za poradą wiedźmy Hopryny, ludzie ze wsi udali się po pomoc do władczyni Egiptu Kleopatry. Zabrali ze sobą w darze kozie mleko które służyło Kleopatrze do kąpieli. W zamian otrzymali zwierzęta pożerające myszy zwane kotami. Koty szybko rozprawiły się z myszami, a ludność została uratowana od klęski głodu.
Na ich cześć nazwano wioskę Koteże

Pomysły i czyny

Pomysłodawczynią i wykonawczynią muralu jest członkini KGW Dorota Witakowska. Mural powstał przy udziale kolegi Sławomira, grupy członkiń KGW Koteże oraz sołtysa Zenona Michny.
Od lat wioska bierze udział w corocznym konkursie gminnym Piękna wieś. Koterskie murale bez wątpienia przyczyniają się wysokiej punktacji w tych konkursach. W 2022 r. Koteże zdobyły trzecie miejsce do czego przyczynił właśnie się mural z kociakami.

Posiadamy też swoją maskotkę – strój kota, która pojawia się na wszelkich imprezach.

int(22775)