Pogódki

Pogódki

Odwiedzin

Opis

Pogódki. Piękna krajobrazowo i bogata w historię wieś kociewska w gminie Skarszewy. Dawna stolica kościoła cystersów i przez nich przeniesiona do Pelplina. Wieś wzmiankowana w 1198 r. Rozpostarła się nad rzeką Wierzycą i z kilku stron otuliła się lasami. W środku pola i łąki. Dwa kościoły. Zabytkowy, z 1714 r., barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Od stuleci służy miejscowej parafii.

Cmentarz przy kościele św. Piotra i Pawła mieści wiele mogił pogódzkich parafian. Spoczywają tu pośród ludzi różnych zawodów także ludzie mający wpływ na historię wsi, parafii i całego Kociewia, jak na przykład poseł Piotr Szturmowski, rolnik, działacz społeczny i regionalista.

Tuż za nim kościół ewangelicki, czynny jeszcze przed wojną. Teraz martwymi oczyma drewnem zabitych okien z zazdrością patrzy na pełną życia i to przez wielkie dziesiątki lat katolicką świątynię. Muzyka organów i śpiew oraz echa modlitwy miejscowych parafian płyną do tego kościoła jak wołanie do pustego instrumentu. Smutny, powojenny los kościoła o dumnej, strzelistej wieży. Duchy parafian – ewangelików, zakurzone przez lata pyłem magazynowanych wewnątrz obiektu sakralnego cementów i nawozów, krążą zapewne wokół i przeklinają tych, którzy do tego doprowadzili.

Mają Pogódki swe małe jeziorko, które dla jednych jest zwykłym stawem, dla innych zaś było pogódzką „Świtezią”, nad brzegami której, jak w Mickiewiczowskim poemacie, przechadzali się „piękni i młodzi” z młodymi i pięknymi pogódczankami.


int(8629)