Starogard Gdański

Starogard Szlachecki

Odwiedzin
Amt Więcej informacji

Folwark z nadania

Król Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu teren folwarku i przyległą doń nieistniejącą już osadę Długa Wieś. Dzierżawcami folwarku stali się miejscowi starostowie, którym król nakazał wybudować dwór. Dzisiejszy budynek pochodzi z 1781 r. Nazwa „Amt”, po niemiecku urząd, wzięła się od zlokalizowanego tu w 1773 roku Królewsko-Pruskiego Urzędu Majątków Państwowych, zarządzającego dobrami królewskimi.

Posłuchaj

czterech opowieści, z których każda inaczej opisuje historię tego miejsca.


Spacer śladami historii – Anna Lembicz

Spacer z duchem joannity – Szymon Góralczyk

Spacer z Kubusiem Fatalistą – Anna Sakowicz

Spacer z Magiem – Marcin Karwowski

Starogardzki Szlak Staromiejski

Starogard Szlachecki znajduje się na trasie STAROGARDZKIEGO SZLAKU STAROMIEJSKIEGO. Przejdź do poprzedniego punktu na Szlaku.

Przytulisko Goldfarba
| 650m 8min |
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 00-Starogardzki-Szlak-Staromiejski-02-1-1200x350.jpg

O projekcie

Projekt Starogardzki Szlak Staromiejski współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Opis

Król Kazimierz Jagielończyk nadał miastu teren folwarku i przyległą doń nieistniejącą już dziś osadę o nazwie Długa Wieś. Dzierżawcami folwarku stali się miejscowi starostowie, którym król kazał wybudować dwór.

Amt

Stojący tu dziś budynek dworu szlacheckiego zbudowany został w 1781 r. Nazwa „Amt” (amt to po niemiecku urząd) wzięła się od zlokalizowanego w tym miejscu w 1773 roku Królewsko-Pruskiego Urzędu Majątków Państowych, zarządzającego dobrami królewskimi.

Po I rozbiorze Polski folwark, przekształcony został w domenę, którą dzierżawił Piotr Kroll. Od 1825 roku właścicielem majątku była rodzina Würtz. W podwórzu do dziś zachowały się dawne stajnie i chlewnie podworskie.

int(24649)