Starogard Gdański

Przytulisko Goldfarba

Odwiedzin
Przytulisko Więcej informacji

Przytulisko

Arie Izaak Goldfarb (1855-1925) starogardzki właściciel fabryk tytoniu oraz tabaki. Te trzypiętrowe domy wybudował Goldfarb w ramach swojej fundacji pomagającej osobom starszym i niezamożnym. Budynki miały swoje nazwy: Helena, Goldfarb i Selma. Fundator przekazał przytulisko miastu, z zastrzeżeniem, by osobom potrzebującym pomocy udzielano tutaj zawsze bezpłatnie.

Posłuchaj

czterech opowieści, z których każda inaczej opisuje historię tego miejsca.


Spacer śladami historii – Anna Lembicz

Spacer z duchem joannity – Szymon Góralczyk

Spacer z Kubusiem Fatalistą – Anna Sakowicz

Spacer z Magiem – Marcin Karwowski

Starogardzki Szlak Staromiejski

Przytulisko Goldfarba znajduje się na trasie STAROGARDZKIEGO SZLAKU STAROMIEJSKIEGO. Przejdź do następnego lub poprzedniego punktu na Szlaku.

Fabryka obuwia BaltorientStarogard Szlachecki
| 450m 6min || 650m 8min |
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 00-Starogardzki-Szlak-Staromiejski-02-1-1200x350.jpg

O projekcie

Projekt Starogardzki Szlak Staromiejski współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Opis

Te trzy domy wybudował Arie Goldfarb w ramach swojej Fundacji pomagającej osobom starszym i niezamożnym. W przytułku tym mieszkać mogło jednocześnie 38 osób. Budynki miały swoje nazwy – Helena (mieściło się tam 10 mieszkań), Goldfarb (8 mieszkań) i Selma (10 mieszkań). Arie przekazał przytulisko miastu z
zastrzeżeniem, by osobom potrzebującym udzielano tam bezpłatnej pomocy.

Arie Izaak Goldfarb 1855- 1925

https://kociewie24.eu/arie-izaak-goldfarb/

Syn Izaaka i jego drugiej żony Heleny z domu Borchardt. Miał trzynaścioro rodzeństwa. Uczył się w starogardzkim gimnazjum oraz szkołach w Mannheim i Hamburgu. W 1886 roku poślubił Selme Neumann.W 1890 roku po śmierci ojca objął w całości fabrykacje tytoniu oraz tabaki. W fabryce Goldfarba produkowano wiele
gatunków tytoniu – tytoń kowieński, rosyjski, kachliński, aromatyczny shag, marynarski, machorkę hebrową, Cavalla i Benissimo oraz tabakę i tytoń do żucia. Zbudował dom przy ulicy Chojnickiej oraz fabrykę przy ulicy Kościuszki (dzisiejsze Starostwo Powiatowe).

Arie Goldfarb był wzorcowym pracodawcą. Odwiedzał domy pracowników w okresie świąt Bożego Narodzenia. Pozwalał swoim im na pełną wolność partyjną. “Przeciwko polskości nigdy nie występował, lecz owszem cieszył się, ze pracownicy jego kierowali polskimi towarzystwami i ze w fabryce śpiewano przy pracy po polsku”.

W 1896 roku odkupił fabrykę Saabel w Gdańsku, w roku 1910 fabrykę Rozenberga w Bydgoszczy i fabrykę Kallmana w Kościerzynie. Wybudował również nową fabrykę w Stargardzie ( Stargard in Pommern). Był mecenasem sztuki (na jego zaproszenie bywali i występowali w Starogardzie najwybitniejsi muzycy epoki, jak pianista i kompozytor Max Reger, rosyjscy artyści skrzypek Picznikow i pianista Antoni Rubinstein).

Goldfarb należał do loży masońskiej Augusta zur Unsterblichkeita (Augusta pod Nieśmiertelnością). W 1884 roku uzyskał stopień czeladnika, a dwa lata później został mistrzem. W 1917 roku podczas podróży zginęła w wypadku jego żona Selma. „Jadąc na przechadzkę do lasa, spłoszyły się i rozbiegły się konie, powóz rozbiły, stangreta i panią Goldfarb uśmierciły”. Ponieważ nie mieli dzieci Arie postanowił, że interes rodzinny przejmie Arthur Behrendt, syn siostry Selmy. Arie Izaak Goldfarb zmarł nagle w czwartek, 5 lutego 1925 roku w Wiesbaden. Pogrzeb odbył się 12 lutego w Berlinie w krematorium, popioły zaś jego sprowadzone zostały na cmentarz w Starogardzie. W dniu pogrzebu Arie Goldfarba władze miasta zarządziły opuszczenie flag na budynkach państwowych do połowy masztu.

int(24648)