Starogard Gdański

Starogardzkie Centrum Kultury – Starogard Gdański

Odwiedzin

Starogardzkie Centrum Kultury

Starogardzkie Centrum Kultury jest spadkobiercą tradycji i dorobku Miejskiego Domu Kultury w Starogardzie Gdańskim. Historia placówki zaczyna się już w 1946 roku. Obecnie Centrum Kultury to instytucja promująca sztukę i kulturę na terenie miasta Starogard Gdański i na całym Kociewiu. W Starogardzkim Centrum Kultury działają pracownie takie jak: pracownia plastyczna, muzyczna i teatralna. W ramach SCK funkcjonuje m.in. Klub Tańca Towarzyskiego „Impuls”, Miejska Orkiestra Dęta, Orkiestra Kameralna Pro Simfonica, Teatr Ognia Ravio, Teatr LICHO, Kapela Kociewska, zespół folklorystyczny Gzuby Kociewskie. Swoje miejsce w centrum znalazły także Teatr Kuźnia Bracka i Starogardzkie Bractwo Rycerskie zajmujące się odtwórstwem historycznym oraz promocją wartości rycerskich.

Działalność i struktury SCK-u

To również Galeria A im. Michała Faryseja. Podczas kilkudziesięcioletniej działalności w galerii prezentowano dorobek artystyczny wielu znamienitych twórców, a galeria zyskała sławę i renomę w środowisku.

W murach starogardzkiego centrum mieści się Uniwersytet Trzeciego Wieku „S-CENTRUM”, który skupia studentów – emerytów i rencistów „z głową pełną pomysłów i ogromnym zapałem do ich realizacji”.
Wśród propozycji Starogardzkiego Centrum Kultury znajdujemy również Dyskusyjny Klub Filmowy „Sokół” oraz „Kawiarenkę pod gwiazdami”.

W strukturach Starogardzkiego Centrum Kultury funkcjonuje Kino „Sokół”, w którym poza seansami filmowymi organizowane są również spektakle teatralne oraz koncerty.

Z działalnością SCK kojarzyć należy takie wydarzenia jak choćby: Międzynarodowy Festiwal Kultur VERIZANE, Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki, Turniej Tańca Pierwszy Krok i Mistrzostwa Kociewia w Tańcu Towarzyskim oraz Dni Starogardu.

Dodatkowym elementem działalności SCK jest „sklepik” przy recepcji, w którym zakupić można wydawnictwa o tematyce regionalnej oraz te związane ze Starogardem Gdańskim.

Ze Starogardzkim Centrum Kultury związani są m.in. artyści plastycy: Adam Jakub Haras i Józef Olszynka, muzyk Janusz Stankowiak oraz muzyk i kompozytor Sławomir Haduń, scenarzysta i reżyser Ewa Czuba oraz Jan Radzewicz.

int(11900)