Rozlewisko Wierzycy

Sójki buszują w koronie dębu

Odwiedzin
KATEGORIA: Przyroda | Ptaki

Sójki buszują w koronie dębu

tekst i zdjęcia: Tadeusz Majewski

Na wysokim cyplu, z którego rozciąga się widok na północną część Rozlewiska, stoi spory dąb. Dojrzałe żołędzie z głośnym pluskiem wpadają do wody Zatopionego Lasu. Co kilkanaście minut z trzech stron śmiało nadlatują sójki i buszują w cienistej koronie drzewa. Zrywają żołędzie i odrywają dziobem od nich miseczki. Są tak zajęte pracą, że nie widzą na dole fotografa, a przecież to bardzo czujne ptaki. Pracują w koronie dębu nie wydając żadnych odgłosów. Lubię brązowe oczy sójek. Podobne mają niektóre papugi. Po grubości podgardla widać, kiedy są już “napakowane”, mają w sobie ze 3 – 4 żołędzie. Po kilkunastu minutach pracy odfruwają każda w swoją stronę i do swojej skrytki schować ten urobek, po czym prędko wrócić po następne żołędzie, żeby jak najmniej wpadło do Zatopionego Lasu.


Rozlewisko Wierzycy pod Starogardem Gdański, 1.10.2020 r.

Postawowe informacje

wg wikipedia.org

Najbarwniejszy spośród ptaków krukowatych Europy. Dobrze rozpoznawalny nawet z daleka po niecodziennym połączeniu ciemnej i jasnoczerwonobrązowej barwy z niebiesko-czarnym prążkowanym skrzydełkiem. Obie płcie ubarwione jednakowo i podobnej wielkości. Większość upierzenia brązowa o pastelowym, różowym odcieniu. Kuper i dolne pokrywy ogona białe. Na zaokrąglonych skrzydłach charakterystyczne lusterka: białe oraz niebieskie z czarnym prążkowaniem. Czoło białe z czarnym kreskowaniem, od dzioba gruby czarny wąs, boki głowy są czerwonobrązowe. Sterówki i końce skrzydeł czarne. Ma brązowe tęczówki.

Na podstawie poprzecznych czarnych prążków doświadczony ornitolog na zgubionym piórze potrafi określić wiek jego właściciela. Ptaki powyżej pierwszego roku życia mają większą liczbę prążków niż tegoroczne młode ptaki.

Dziób mocny, stalowoszary lub czarny. Nogi jasnobrązowe. Młode podobne do dorosłych, ale mają bardziej czerwonawy odcień upierzenia i mniej kreskowany wierzch głowy. Poszczególne podgatunki różnią się głównie kolorem i kształtem czapeczki oraz ogólnym odcieniem upierzenia. Rozmiarami ciała porównywalna z kawką lub gołębiem.

Pióra lusterek na skrzydłach sójki nie zawierają błękitnego barwnika; w rzeczywistości kolor bierze się stąd, że wiązka światła rozszczepia się w specjalnej strukturze pióra i odbite zostaje światło niebieskie