Zapraszamy do odwiedzenia niezwykłego regionu Kociewie, gdzie doświadczysz niezapomnianych wrażeń podczas spływów kajakowych rzekami Wierzycą i Wdą. Szczegółowe opisy tras znajdziesz na stronie wypożyczalni kajaki.STG.pl.
Rzeka przyjazna dla rodzin z dziećmi, łatwa i spokojna. Przepływa przez malownicze Bory Tucholskie, oddalone o ok. 70 km od Gdańska.
oferuje odcinki łatwe i średniej trudności, a jej urok potęgują atrakcje historyczne, takie jak zamki, elektrownie wodne, grodziska wczesnośredniowieczne oraz dzika przyroda.
Wybierając wielkość grupy kajakarskiej, pamiętajcie, że płynąć może Was tyle, ile chcecie. Można zorganizować spływ dla jednej osoby, ale także dla grupy 200-osobowej. Najprzyjemniej jednak pływa się w małych, kilkuosobowych grupach. Logistyka spływu jest najprostsza dla grup do 8 osób.
Dobierając trasę, pamiętajcie, aby dostosować ją do umiejętności wszystkich uczestników. Wszyscy powinni sobie poradzić z wybraną trudnością. Jeśli planujecie wybrać trasy średniej trudności, upewnijcie się, że macie doświadczenie w sterowaniu kajakiem.
Na tych odcinkach rzeka płynie powoli, wśród Kociewskich lasów pól i łąk. Rzeka Wda ma taki charakter na całej długości, natomiast Wierzyca tylko na nielicznych odcinkach. Długość spływu należy dobrać do Twoich potrzeb i umiejętności. Początkującym 2-3 godziny w zupełności wystarczają. Całodniowy spływ na odcinku ok 16 km zabiera 4 do 5 godzin. Dłuższe spływy bywają dla osób rzadko pływających bardzo męczące.
http://kajaki.stg.pl/splywy-latwe.html
Co oznacza “średnia trasa”? – to nic innego, jak odcinek na którym zamiast piwa trzeba trzymać w ręku wiosło :). W korycie rzeki znajdują się zwalone drzewa pomiędzy którymi trzeba manewrować. Nurt nie jest zbyt szybki, średnio ok 4-5 km/h i oczywiście jak na złość w “trudnych” miejscach przyspiesza. Głębokość wody w sezonie letnim to 0,5 do 1,5 m. Oczywiście zdarzają się głębsze miejsca – czasem po ulewnych deszczach poziom wody potrafi się podnieść o nawet 1 m.
Czy bywa niebezpiecznie? oczywiście, że tak. Wszystko jednak zależy od Waszych umiejętności. Jeśli w sezonie uczestniczysz w kilku spływach i czujesz, że potrafisz sterować kajakiem – możesz sprobować trasy średniej. Prawdopodobnie będziesz się dobrze bawił.
http://kajaki.stg.pl/splywy-srednie.html
Wybierając kajaki, mamcie do dyspozycji jednoosobowe i dwuosobowe modele. Nowoczesne kajaki są zbudowane z trwałego polietylenu. Mimo, że niektóre z nich posiadają wodoszczelne grodzie, wartościowe rzeczy warto zabezpieczać w wodoszczelnych workach, dostępnych w naszej wypożyczalni.
Planując logistykę spływu, najprościej umawiać się z dostawcą kajaków w miejscu zakończenia spływu, gdzie zostawiacie swoje auta i przesiadacie się do busa z kajakami. Zostajecie zawiezieni na miejsce startu, a po zakończeniu spływu macie już swoje auta i możecie jechać do domu..
Przygotowując się do spływu, warto zabrać ze sobą dodatkowy komplet ubrań, kurtkę przeciwdeszczową, czapkę, okulary przeciwsłoneczne, małą apteczkę, nożyk lub scyzoryk, worki na śmieci, kanapki, czekoladę, wodę do picia. Alkoholu nie polecamy!
Dojazd na spływ z Gdańska to odległość ok 50 km, z Tczewa 30 km, z Malborka 40 km. Pamiętajcie, żeby do czasu jaki wskaże Wam nawigacja google dołożyć dodatkowe pół godziny.
Koszt spływu zaczynają się od 50-60 zł/os. Są uzależnione od ilości osób, oraz wybranej trasy. W cenie z reguły otrzymujecie kajak, kamizelkę asekuracyjną, wiosło, transport kajaka na spływ i ze spływu oraz transport osób na spływ lub ze spływu.
Aby zamówić spływ, wystarczy wejść na na stronę firmy wypożyczającej kajaki (np kajaki.stg.pl ) i wybrać odpowiednią trasę.