Kociewie

rzeka Wierzyca

Odwiedzin

Wierzyca

Długość rzeki wynosi ok. 170 km, z czego 154 można uznać za atrakcyjne kajakowo.  Ma źródła na Pojezierzu Kaszubskim, na południowy wschód od Wieżycy. Płynie w kierunku południowo-wschodnim, miejscami przebieg meandrowaty. Stanowi atrakcyjny szlak kajakowy. Aby spłynąć całą rzeką potrzeba ok 8 dni. W jej biegu są liczne elektrownie wodne i zamki. Uchodzi do Wisły w okolicach miasta Gniew. Nazwa rzeki Wierzyca bywa mylona z nazwą szczytu o nazwie Wieżyca. Rzeka należy do mało uczęszczanych, w sezonie spływa nią ok. 5 tys. kajakarzy.

Opis Szlaku

  • Długość szlaku: 154 km
  • Liczba dni spływu: 7-8
  • Liczba przenosek: 14
  • Rekomendowana trasa spływu: Kościerzyna (J. Wierzysko) – Gniew
  • Trudność: szlak średnio trudny i nieco uciążliwy (przenoski)
  • Dopływy: Kaczynka, Wietcisa, Piesienica
  • SZCZEGÓŁOWY OPIS SZLAKU RZEKI WIERZYCY

Odcinek górny rzeki

Rzeka w górnej części jest wąska, płytka ale płynie wartko. Przepływamy tam przez dwa jeziora: Wierzysko i Zagnanie. Przenoski na elektrowniach i starych młynach, drzewa w nurcie powodują, że się nie nudzimy. Zdarzają się tu także odcinki łatwe, bez przeszkód i przenosek.

Odcinek dolny rzeki

Od momentu gdy Wierzycę zasilają wody Wietcisy, rzeka robi się szeroka i nabiera zupełnie innego, bardziej dzikiego charakteru. Oczywiście nie brakuje tu zwałek. Po drodze czeka nas kilka przenosek na starych elektrowniach oraz atrakcji historycznych w formie grodzisk, zamków i ciekawych miejscowości takich jak Starogard, czy Pelplin.

Mapa trasy

Spływy po Wierzycy

Wierzyca jest rzeką dla każdego. Są tu odcinki dla początkujących jak i wymagających kajakarzy. Rzeka została oznakowana, oraz wyposażona w nową infrastrukturę kajakową (stanice i przenoski). Nadaje się do organizacji spływów jednodniowych i wielodniowych.

int(6038)