Malarstwo

Barbara Żmuda-Trzebiatowska

Odwiedzin

Kociewianka od urodzenia

Od urodzenia mieszkam na Kociewiu, w małej miejscowości Gminy Kaliska.

Obecnie jestem emerytką. Wcześniej przez 11 lat pracowałam jako nauczycielka. Następnie przez 14 lat prowadziłam własną działalność gospodarczą. Jednocześnie przez 8 lat sprawowałam funkcję społeczną jako Radna Gminy. 

Moją pasją jest malarstwo

Moją pasją jest malarstwo, a konkretnie malarstwo olejne.

Głównym tematem moich prac są pejzaże Kociewskie. Fascynuje się również tańcem klasycznym i to sprawia, że gros moich prac, to baletnice.

Ten zachwyt nad pięknem przyrody i otaczającego świata był we mnie od dziecka. Dużą zasługę mają w tym moi rodzice, bo to właśnie Oni pokazywali mi to piękno każdego dnia.

Poranne mgły

Do dziś mam w pamięci obraz, kiedy mama zabrała mnie wczesnym, letnim rankiem na ukwieconą łąkę, gdzie na trawie błyszczały kropelki rosy, a w powietrzu unosiły się opary porannej mgły. Stąd pewnie na moich obrazach często pojawia się motyw mgły.

Krajobrazy kociewskie

Uwielbiam  nasze krajobrazy Kociewskie. Lasy, jeziora, łąki, pola. Ze swojego okna mam widok na zmieniającą się przyrodę i to ona inspiruje mnie każdego dnia, aby sięgać po pędzel. To wszystko emanuje takim pięknem i spokojem, że warto nie tylko patrzeć na nią przez okno, ale dać jej drugie życie w postaci obrazu. Każda pora roku ma swój urok. Inne światło, barwy i sytuacje. Dla mnie jako malarki to wyzwanie, ale i wielka przygoda, by za pomocą farby i pędzla wyczarować piękny pejzaż.

Baletnice

Zresztą dotyczy to  również moich baletnic. Malując je, chcę pokazać ich piękno i wdzięk w tańcu, pomimo tego, że częstym towarzyszem ćwiczeń jest wielki trud, ból i pot.

Tworzę dla siebie

Moje obrazy tworzę dla siebie, moich bliskich i innych ludzi. Każdemu artyście jest miło, kiedy jego prace znajdują nabywców i wielbicieli ich umiejętności i talentu. Kilka moich prac znajduje się poza granicami kraju. W Niemczech, Szwecji, Holandii. Kilka jest w prywatnych zbiorach miłośników malarstwa.

Galerie i wystawy

Mam stałą wystawę we własnej Galerii po Kasztanem, gdzie można je oglądać przez cały rok. 

Miałam kilka wystaw zbiorowych i indywidualną.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, na Zamku Joanitów w Skarszewach, oraz Centrum Kultury Podziemia w Chojnicach.