Rzeźbiarz

Ś.P. Jerzy Kamiński (1947 – 2016)

Odwiedzin

ROLNIK RZEŹBIARZ

Jerzy Kamiński, jeden z najznakomitszych rzeźbiarzy ludowych Kociewia zmarł w niedzielę, 6 listopada 2016 roku na cztery dni przed swoimi siedemdziesiątymi urodzinami. Spoczął na cmentarzu w Barłożnie.

Barłożno

Barłożno to Jego rodzinna wioska. Tu urodził się w 1946 roku. Tu, na skraju wsi mieszkał aż do śmierci. Zawsze kochał prace w drewnie ale rzeźbić zaczął przypadkowo. Otrzymał w prezencie dłuta i tak to zaczęło się. Szybko zyskał uznanie jako rzeźbiarz i gorący promotor Kociewia.

Gawędziarz i nauczyciel

Wspaniały gawędziarz i nauczyciel. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy gotowy do pomocy. Czynnie uczestniczył w licznych imprezach kulturalnych promując swoje rzeźby i Kociewie. Brał udział w warsztatach i plenerach rzeźbiarskich podczas których przekazywał innym swoją rzeźbiarską wiedzę i doświadczenie. Swym humorem i kociewską gwarą przyciągał do siebie coraz to nowych pasjonatów regionalizmu i szeroko pojętej kultury.

Nagrody i wyróżnienia

Jego aktywna działalność była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana.W 2000 roku został uhonorowany statuetką Oskara Gminy Skórcz „ZA ZASŁUGI DLA GMINY SKÓRCZ”, a Zarząd Twórców Ludowych przyznał medal „Teodory i Izydora Gulgowskich”. W 2011r. otrzymał Nagrodę Starosty Powiatu Starogardzkiego, Leszka Burczyka za promocję powiatu Starogardzkiego oraz Kociewia.

Spuścizna

Jego dzieła można oglądać między innymi:

  • na ołtarzu papieskim w Sopocie, które potem zostały przeniesione do Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Matenblewie są to figura „Św. Barbary” oraz 8 m krzyż z„Chrystusem”.  
  • w Centrum Wystawienniczym w Tczewie – „Św. Katarzyna” oraz „Szopka Bożonarodzeniowa”, 
  • w Kierwałdzie rzeźba dla OSP Kierwałd – „Św. Floriana”.

tekst i zdjęcia: Stanisław Sierko