GWIÔZDKA JIDZE PRZEZ WDZYDZE

Odwiedzin

Opis wydarzenia

Wpis archiwalny - wydarzenie opisane poniżej miało już miejsce i zamieszczone informacje mogą nie być aktualne.

Od 28 listopada do 5 stycznia 2023 r. w trakcie zwiedzania z przewodnikiem poznacie tradycyjne adwentowe i bożonarodzeniowe zwyczaje i wróżby oraz wysłuchacie opowieści o kaszubskich kolędnikach.

Dziady, Gwiazdki, Mikołaje

Między adwentem, a świętem Trzech Króli, prastarym zwyczajem po wsiach wędrowali zamaskowani przebierańcy zwani m.in. DZIADAMI, GWIAZDKAMI, GWIAZDORAMI, GWIZDAMI, GWIŻDŻAMI, MIKOŁAJAMI, PANESZKAMI. Tak pisał o nich w 1911 r. Izydor Gulgowski: „Przebierają się za niedźwiedzie, wielbłądy, kozły, bociany, kominiarzy, gwiazdorów, ciągną od domu do domu i urządzają różnego rodzaju żarty. Dzieci muszą odmówić modlitwy. Kto zna swoją lekcję, zostanie pochwalony i dostanie orzechy i jabłka. Wałkonie dostają rózgą.”

Godziny Zwiedzania

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się od poniedziałku do piątku o każdej pełnej godzinie – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.

Warsztaty

Zapraszamy również na warsztaty:

BOŻE NARODZENIE NA KASZUBACH – dowiecie się kiedy na Pomorze trafiła choinka i jakie potrawy stawiano na świątecznym stole, a także wykonacie tradycyjne ozdoby, którymi dawniej dekorowano choinki w chałupach i dworach.

  • KASZUBSKIE INSTRUMENTY OBRZĘDOWE
  • MALARSTWO NA SZKLE
  • TKACTWO
  • WYRÓB KWIATÓW Z PAPIERU