Godziszewo

Jezioro Godziszewskie

Odwiedzin

Jezioro Godziszewskie

Jezioro rynnowe położone na Kociewiu (powiat starogardzki, województwo pomorskie) na wschód od Skarszew o powierzchni 169,04 ha, długości 5 km i głębokości maksymalnej 24 m.

Obwód rybacki: ( 415 ) Obwód rybacki jeziora Godziszewskie na rzece Styna nr 1 w zlewni rzeki Kłodawa.
RZGW: Gdańsk
Gospodarz wody: Osoba fizyczna
Okres dzierżawy : 01.12.1993 – 01.12.2023
Powierzchnia: 162,26 ha (przybliżona)
Linia brzegowa: 11,22 km (przybliżona)

Źródło: https://zimorodek.pl

Legenda o skarbie

Złoto, różne kosztowności, stare armaty i inne wyposażenie wojskowe – to wszystko wciąż leży na dnie Jeziora Godziszewskiego! Opowiedział nam o tym miejscowy pasjonat historii, Andrzej Gendzierski. Wskazał nam też obszar jeziora, którego dno trzeba – jak podkreśla – profesjonalnie przeszukać.

– Tu kiedyś przyjechali nawet szwedzcy płetwonurkowie z różnym wyposażeniem i przeszukiwali dno – opowiada pan Andrzej. – Polscy nurkowie też tu byli. Z tego co wiem nic nie znaleźli. Nie dziwi mnie to zbytnio. Po tylu wiekach, przy specyficznym, bardzo mulistym dnie jeziora, to naprawdę trudne zadanie.
Tajemnica, którą od stuleci kryje duże i głębokie Jezioro Godziszewskie, związane jest nie z miejscową legendą, czy baśnią, ale z opisywanymi w różnych publikacjach historycznymi wydarzeniami. W połowie XVII w. uciekające przed polskim wojskiem szwedzkie oddziały próbowały pokonać zamarznięte jezioro. Lód pękł i prawdopodobnie wszyscy Szwedzi potopili się z całym wyposażeniem i kosztownościami. Ponoć mogli mieć ich przy sobie całkiem sporo. Jak bowiem przekazują historycy, Szwedzi mocno plądrowali polskie ziemie.
– Nawet wydobycie fragmentów uzbrojenia, czy armat byłoby wspaniałym wydarzeniem i nie lada sensacją, nie mówiąc już o skarbach – dodaje pan Andrzej.

żródło: tczew.naszemiasto.pl

int(3703)