Tekst i zdjęcia: Piotr Robert Kobierowski
Na tą przepiękną chmarę byków natknąłem się całkiem przypadkowo wracając autem wraz z rodziną z wyspy Sobieszewskiej w pobliżu drogi 222 pomiędzy miejscowościami Janin – Ciecholewy. Zdjęcia wykonane w bardzo trudnych warunkach tuż przed zachodem słońca przy bardzo dużym zachmurzeniu.
NIKON D500 + Tamron 150 – 600 G2
Samce jelenia szlachetnego są z reguły większe od samic i nazywane bykami, natomiast płeć przeciwna w powszechnym języku to łania. Oba te terminy przeniknęły do codziennej polszczyzny z gwary myśliwskiej.
Dorodne samce dorastają do 1,5 m w kłębie i ważą nawet 250 kg, chociaż według różnych szacunków byki żyjące w Polsce średnio osiągają masę między 120 a 160 kg.
Dla każdego jelenia szlachetnego poroże to bardzo istotny element ich wyglądu. Stan tej części ciała odzwierciedla kondycję oraz zdrowie danego osobnika. Im większe, im bardziej kształtne, im więcej na nim wyrostków, tym samicy jawi się lepszy kandydat na ojca jej dzieci.
Byki przez większość część roku przebywają w męskich chmarach. Chmary jeleni nie bronią aktywnie areału swojego występowania. Najlepsze tereny zajmują chmary łań z potomstwem. Na nich odbywa się ruja i wycielenia. Ugrupowania byków zajmują tereny peryferyjne. Wśród byków istnieje wyraźna hierarchia dominacji, zanikająca wraz ze zrzucaniem poroża. Nowo uformowane hierarchia po odbudowaniu poroża jest często odmienna od poprzedniej. Prawdziwe walki występują tylko wśród 7-9 letnich byków w okresie rui.