Zblewo

Koło Gospodyń Wiejskich w Zblewie

Odwiedzin

60 lat tradycji

Koło Gospodyń Wiejskich w Zblewie to jedno z największych i najstarszych kół na Kociewiu. W 2018 roku świętowało ono jubileusz 60-lecia nieprzerwanej działalności koła. Za udokumentowaną datę powstania koła uważa się bowiem 11 marca 1958 roku. Z tej okazji 14 kwietnia 2018 roku KGW przygotowało jubileuszową imprezę, w całości poświęconą promocji działalności koła oraz kociewskiej kultury i tradycji. Wzięło w niej udział liczne grono mieszkańców i sympatyków Kociewia Gospodynie nie tylko przygotowały występy artystyczne – śpiewały, tańczyły, przedstawiły scenkę kabaretową („Gender w kurniku”), ale także zaprezentowały sztandarowe potrawy kuchni kociewskiej.

Podczas jubileuszu KGW Zblewo odbyła się promocja książki autorstwa członkini koła, pani Wandy Pelowskiej pt. „W naszych stronach po naszamu”.  W książce zebrane zostały legendy kociewskie i powiastki, a zostały one spisane w gwarze kociewskiej.

Imprezowe z nas babeczki

Ponadto w 2018 roku KGW Zblewo reprezentowało Kociewie i kociewską kulturę podczas wielu imprez o znaczeniu zarówno regionalnym, jak i krajowym, w tym m.in.

1. „Wielkanoc po naszamu” – Starogard Gdański, Osiedlowy Dom Kultury (marzec 2018) – KGW Zblewo przygotowało dla mieszkańców Starogardu stoisko z tradycyjną kuchnią wielkanocną oraz zdobyło 2 miejsce w konkursie na babę wielkanocną;

2. XVI Regionalny Konkurs Wielkanocny w Swarożynie (marzec 2018 r.) – KGW Zblewo zaprezentowało kociewski stół wielkanocny z tradycyjną palmą wielkanocną, mazurkiem, pisankami i babą wielkanocną;

3. I Plachandry Kociewskie w Piasecznie: KGW Zblewo wzięło czynny udział w wydarzeniu, promując region, a także zajęło 1 miejsce w konkursie na deser (legumina – „nachszpajza”),

4. Święto Kociewia – Gdańsk (podczas Jarmarku Dominikańskiego, sierpień 2018) – stoisko promujące Kociewie oraz udział w Korowodzie Kociewskim;

5. Jarmark Kociewski w Wirtach – Gospodynie zaprezentowały stoisko ze swojską kuchnią (sierpień 2018), otrzymując od Organizatorów podziękowania za „zaangażowanie, serce i bezinteresowne wsparcie idei integracji naszej Małej Ojczyzny – Kociewia”.

6. Bolesławowo – dożynki powiatowe;

7. Olsztyn – konkurs „Skarby Europy zaklęte w szkle” (w 2017 r. – II miejsce za zblewskiego karasia smażonego na masełku i wyróżnienie za kiszony topinambur po kociewsku, w 2018 r. – kwalifikacja do finału, przetwory przygotowane przez KGW Zblewo to konfitura z rokitnika, grzyby leśne w oleju rydzowym oraz kulki rybne w zalewie);

8. Olsztyn, konferencja „Tradycja i Rozwój” – wydarzenie zorganizowane przez Warmińsko Mazurską Izbę Rolniczą, w partnerstwie z Pomorską Izbą Rolnicza oraz Podlaską Izbą Rolniczą, mające na celu promocję organizacji i grup aktywnie działających na wsi i promujących tradycje regionalne. KGW Zblewo wzięło udział w projekcie już po raz drugi, promując Kociewie wśród grup z innych regionów.

Promujemy tradycję i kulturę

Ponadto KGW Zblewo promuje kulturę i tradycje kociewskie podczas niemalże wszystkich wydarzeń terenie gminy Zblewo, takich jak m.in. Festyn Kociewski w Zblewie (stoisko kulinarne, II miejsce w konkursie kulinarnym za tradycyjną zupę szczawiową) czy Dożynki Gminne w Zblewie.

Co warte podkreślenia, KGW Zblewo jest także inicjatorem i organizatorem własnych, autorskich wydarzeń i projektów. W ostatnich miesiącach był to m.in. spotkania branżowe, Kiermasz Bożonarodzeniowy w Zblewie, a kilka tygodni temu wspaniały projekt promujący lokalne dziedzictwo kulturowe pn. „Tradycje i obrzędy kociewskie” w reżyserii Reginy i Mirosława Umerskich. Na bazie tego przedstawienia TVP3 Gdańsk zrealizowała jeden z odcinków programu telewizyjnego „Dycht Kociewie” o tradycjach i obrzędach kociewskich. Gospodynie chętnie przekazują swoją pasję i wiedzę młodszym pokoleniom – ostatnio zaprezentowały „Tradycje i obrzędy kociewskie” w szkole w Bytoni, podczas obchodów Światowego Dnia Kociewia.

Ponadto członkowie koła angażują się osobiście w wiele projektów promujących nasze tradycje i zwyczaje. Przewodnicząca KGW Zblewo Regina Umerska słynie z autorskich przetworów, bazujących na ziołach i tradycyjnych roślinach ekologicznych. Często wygłasza na ten temat prezentacje. Wspomniana wcześniej Wanda Pelowska słynie z pięknej, kociewskiej gadki i jest autorka jednej z najciekawszych książek 2018 roku – na dodatek napisanej w gwarze kociewskiej. Kolejna członkini koła – Jolanta Pawłowska to utalentowana malarka, która bierze udział i reprezentuje Kociewie w plenerach malarskich organizowanych w Bytoni. W KGW Zblewo aktywnie działa także kilku panów. Jeden z nich – Leszek Baczkowski to znany na całym Kociewiu rzeźbiarz.

Rozpiera nas energia

Reasumując – KGW Zblewo od 60 lat zapisuje jedną z najpiękniejszych kart naszej lokalnej kultury. Działalność koła jest bardzo różnorodna. Są to m.in. szkolenia, spotkania, udział w wydarzeniach kulturalnych i inicjowanie własnych projektów, udział w konkursach. W swojej działalności Gospodynie ze Zblewa są także bardzo otwarte na wymianę doświadczeń z innymi kołami i organizacjami wiejskimi. Od lat KGW Zblewo bierze udział w turniejach Kół Gospodyń Wiejskich oraz innych imprezach promujących lokalne tradycje i zwyczaje m.in. w Jabłowie, Skarszewach, Lubaniu, Starogardzie, Grucznie, Skórczu, Czarnej Wodzie i w Gdańsku. Gdziekolwiek się pojawiają, Gospodynie ze Zblewa (oraz ich stoisko z potrawami regionalnymi i swojskimi wypiekami czy przetworami) zawsze przyjmowane są z wielkim entuzjazmem.

Działalność zblewskich Gospodyń można najpiękniej została podsumowana w jednym z wpisów do pamiątkowej kroniki, którą KGW Zblewo prowadzi od lat. Podczas jubileuszu 60-lecia Mira Moller napisała:

„KOBIETY KOCIEWSKIE TO NAJWIĘKSZY SKARB NASZEJ ZIEMI.

 GRATULACJE 60-LECIA DLA ZBLEWIANEK. BRAWO!”.

Nic dodać, nic ująć…

int(12031)