Zblewo

Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL Zblewo

Odwiedzin

Trochę historii

Pan Paweł Peka zbierać eksponaty zaczął bardzo dawno temu. Fascynowały go nie tylko samochody. zbierał także stare motory, rowery, urządzenia domowego użytku, płyty, książki, gramofony radia telewizory, a nawet sprzęt wojskowy, taki jak radary, czołgi czy wozy bojowe.

Wszystkie te rzeczy łączy jedno – powstały w czasach PRLu.

W roku 2022 roku Pan Paweł postanowił podzielić się swoimi zbiorami z innymi i utworzył stałą wystawę w ramach Pomorskiego Okręgowego Muzeum PRL-u.

Jak uzbierać taką kolekcję?

Pan Paweł przez lata skupował, zbierał i remontował rzeczy, których inni nie chcieli. Ludzie pozbywali się starych rzeczy żeby kupić coś nowszego – “ładniejszego”. Dziś każdy kto widzi zbiór Pana Pawła jest bardzo zdumiony. To jakby cofnąć się o 50 lat wstecz.

Ile tego jest?

Bardzo dużo. Samych motorów pan Paweł zebrał ponad 80. Do tego dziesiątki starych samochodów, kilkadziesiąt wozów bojowych i ciężarówek. Drobnicy w postaci sprzętów RTV i AGD chyba nawet nie sposób policzyć.

Nie tylko samochody

W muzeum znajdziemy nie tylko eksponaty motoryzacyjne. Pan Paweł zgromadził także sporą kolekcję wyposażenia domostw kociewskich. Ma nawet starą salę operacyjną.

Czy można coś w muzeum kupić?

Niestety tylko bilet :). Pan Paweł tylko zbiera lub zamienia eksponaty. Jeszcze nie zdarzyło  mu się coś sprzedać. Ewentualnie wymienia się z innymi kolekcjonerami.

Ile czasu zajmuje odrestaurowanie?

Pan Paweł każdy ze swoich eksponatów odnawia, doprowadzając go do perfekcyjnego stanu. Zajmuje mu to sporo czasu, a tego niestety jak mówi ma coraz mniej. Na przykład nad taką nyską autobus pracował 12 lat.

Najlepszy eksponat

Za swój najlepszy eksponat uważa ratunkową nyskę 122. Jest z pełnym wyposażeniem. Ma sprzęty ekg, tlen, lekarstwa, nawet prześcieradła z niebieskim paskiem. Czemu z niebieskim? żeby ludzie nie kradli. Nikt nie chciał mieć w domu pościeli w paski :).

Jak można zwiedzić muzeum PRL-u?

Zbiory można oglądać po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z panem Pawłem pod numerem telefonu: +48 666 932 223.

Pan Paweł oprowadza po swoim muzeum osobiście małe grupki do 10 osób i opowiada historię każdego eksponatu. Koniecznie musicie tam zajrzeć.

Ceny Biletów

Dochód z biletów jest przeznaczany na cele statutowe muzeum.

20,00 pln od osoby
int(23426)