Rzeźbiarz

Zygmunt Paschilke

Odwiedzin

Syn rzeźbiarza

Osieczna, budynek po byłej stacji PKP. Mieszka tu Zygmunt Paschilke, syn rzeźbiarza Alfonsa Paschilke ze Smętowa, który wyrzeźbił m.in.. ołtarz wita Stwosza.
Pan Zygmunt też rzeźbi. Od momentu przejścia na emeryturę. Dzisiaj w jednym z pokojów ma mnóstwo rozmaitych ptaków. Właściwie wszystkie, jakie można spotkać w tutejszej okolicy. Są fachowo pomalowane, bo według podręcznika o ptakach.

Ma być kolorowo

– Raz nadleśnictwo wysłało mnie z tymi ptaszkami do Sopotu – mówi twórca. – wystawiałem tam swoje prace. Zauważyłem, że ludzie przede wszystkim pytają o ptaszki kolorowe. Tłumaczę, że to kos, a kos jest czarny, a oni swoje. Rzeźbię je w drewnie nożem do tapet.

Marzenia trzeba realizować

Rzeźbiarz prowadzi do sąsiedniego pomieszczenia, które kiedyś służyło za poczekalnię PKP. Ma tu zgromadzone stare przedmioty, między innymi szuńdy. Po remoncie – marzy Paschilke – będzie w tym miejscu galeria. Gdyby mu się udało ją zrobić, byłoby to naprawdę niezwykłe miejsce do zwiedzania – stare eksponaty i twórczość ludowa w takim byłej stacji kolejowej…

tekst: Tadeusz Majewski, kociewiacy.pl

Prywatne Muzeum i pracownia rzeźbiarska

ZOBACZ WIZYTÓWKĘ MUZEUM I PRACOWNI RZEŹBIARSKIEJ ZYGMUNTA PASCHILKE