Stary Tczewski Dworzec Kolejowy

Odwiedzin
Dodano: 28 listopada, 2021
Autor: Jacek Barszcz

Czy wiecie, że tczewski dworzec kolejowy, zwany „Starym Dworcem”, należał do największych i najpiękniejszych obiektów użytkowych w XIX-wiecznych Prusach Zachodnich?

Projekt Friedricha Augusta Stülera

Dawny gmach dworcowy wybudowany został w latach 1856-1857, według projektu Friedricha Augusta Stülera. Obiekt, wzniesiony w tym samym czasie co wieże i portale tczewskich mostów, zachwycił przebywającą w Tczewie, w sierpniu 1858 roku, Jadwigę Łuszczewską-Deotymę.

Wycieczka do Gdańska. Czczewo

W tekście wspomnieniowym zatytułowanym „Wycieczka do Gdańska. Czczewo” autorka „Panienki z okienka” pisała: Jest to prawdziwy wzór architektury dziewiętnastego wieku, utwór z samego żelaza i kryształu, najtrwalsze z najtrwalszych, połączenie dziwne a pociągające (…) Najpierw wchodzisz do sali z trzech stron wyłożonej zwierciadłami, z czwartej ogromna oszklona ściana przedziela ją od drugiej sali półkolistej; ta cała jest ulana ze szkła, oprawionego w sieć żelaznych słupów, wiotkich i powikłanych, jakby gałązki rozłożystych drzew. Kierunek budowy tak zwrócony, iż gdziekolwiek staniesz, na wskroś wszystkich ścian, jak jedno okno, widzisz cały most.

Tekst i zdjęcia: Skarbnica Tczewska https://skarbnica.tczew.pl/