Białczi i jich wãdrë – czyli Kobiety i ich wędrówki 2022

Odwiedzin

Opis wydarzenia

Wpis archiwalny - wydarzenie opisane poniżej miało już miejsce i zamieszczone informacje mogą nie być aktualne.

Białczi i jich wãdrë- czyli Kobiety i ich wędrówki.

1-2-3 LIPCA
Białczi i jich wãdrë – czyli Kobiety i ich wędrówki 2022
Gościnna Zagroda “Dwa Kasztany”

Szczegółowe informacje

Mówimy, że za bardzo oddalamy się od natury, ale przecież trudno oddalić się od czegoś, czego jest się częścią. Owszem, być może w natłoku codziennych spraw nieco zapominamy o tym, kim i gdzie jesteśmy. A jesteśmy ciałem i duszą chodzącymi po świecie, natura jest w nas i nas woła, poszukuje i daje o sobie znać na różne sposoby. Kwestią jest znalezienie tych cichych podszeptów, zamienienie ich w silny i mocny głos, słyszany także w nas samych. Wystarczy przystanąć i posłuchać siebie. Zadać sobie pytanie, gdzie jestem, czy słucham swojej natury, jak lokują się moje emocje w ciele, czy zwracam uwagę na wszystkie zmysły, czy odczuwam nimi, czy czerpię ze świata energię, czy dzielę się tą energią z innymi, czy dbam o siebie wystarczająco, czy jestem dla siebie dobra, czy jestem otwarta na kontakty i relacje?

Pobudzisz zmysły

Udamy się do wielkiej i potężnej nauczycielki – Natury, żeby pobudzić wszystkie zmysły. Będziemy dotykać, wąchać, przyglądać się bacznie… Będziemy rozmawiać, milczeć, słuchać… Będziemy spacerować, odpoczywać czy kąpać się w Mądrej Rzece.Przyjrzymy się sobie z uważnością, w kobiecym kręgu wysłuchamy siebie, bo każda z nas niesie ogromną osobistą i życiową mądrość, którą możemy wzajemnie się obdarować. Bez względu na wiek, rasę, religię, orientację, przekonania, wychowanie, zamożność czy status społeczny wszystkie pozostajemy pod wpływem tej samej kobiecej energii, która nas łączy i zespala, którą możemy się wymieniać, dzielić, inspirować.

Nauczysz się dbać o siebie


Będziemy się uczyć dbania o siebie i słuchania swojego ciała – poznamy techniki fizjoterapeutyczno-relaksacyjne, przydatne nie tylko nam samym, ale i bliskim. Stworzymy bębniarski krąg kobiet ucząc się podstaw grania, a kto wie, może spontanicznie zatańczymy w magicznym transie przy ogniu?

Spędzisz czas na łące, wśród natury

Doświadczymy łączności z naturą poprzez wspólne jedzenie na łące. Spróbujemy pobudzić nasze zmysły poprzez degustowanie win. Będziemy zbierać zioła na łące, aby lepiej je poznać, narysować i stworzyć własną kartę zielnika, a następnie użyjemy ich do wykonania niezwykłej witrażowej biżuterii. Wysłuchamy kaszubskich opowieści o kobiecości, naturze, zwyczajach oraz same ich doświadczymy. Poznamy techniki graficzne, które użyjemy do zilustrowania wyjątkowych miejsc na mapie naszego ciała. Będziemy się dzielić swoją energią i kobiecością. To będzie piękna formuła spotkania, która niesie nowy rodzaj komunikacji, słuchania siebie nawzajem, szacunku, nieoceniania, bycia, czucia i doświadczania.

Czy to dla Ciebie?

Jeżeli potrzebujesz:
– zadbać o siebie zarówno w byciu jak i działaniu
– potrzebujesz przywrócić przewodnią siłę oraz samą siebie
– poczuć i doświadczyć swoich emocji pozwalając im wypłynąć na powierzchnię
– budować kobiecość poprzez kontakt z naturą, innymi kobietami i przede wszystkim samą sobą
– pobudzić wszystkie zmysły do działania
Jeżeli potrzebujesz trochę czasu dla siebie by zrelaksować się w magicznym miejscu, te warsztaty są dla Ciebie!

Zapraszamy na niezwykłą wędrówkę kobiet.

Wiocha na zadupiu dająca szczęście i odpoczynek 😉

MIEJSCE:
Gościnna Zagroda „Dwa Kasztany”
To właściwie, o co chodzi z tą wiochą?
Na pograniczu Kaszub i Kociewia, między jedną Mądrą Rzeką, a drugą Dobrą Rzeką stoją sobie Dwa Kasztany. Dla niektórych to straszne zadupie, a dla innych wszystko to, co potrzeba im do szczęścia i odpoczynku.
To tu można długo spać lub wstać o świcie. Przy wielkim stole w jadalni, dużo jemy i dużo rozmawiamy. W świetlicy pali się w kominku tak długo, dopóki znajdzie się chętny, żeby dorzucić drewna. Stupięćdziesięcioletnia kanapa słyszała długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Poranna kawa na świeżym powietrzu

Rano można zrobić sobie kawę albo można zrobić ją wszystkim.
Z kubkiem, w piżamie przechadzać się po ogrodzie wśród śpiewu ptaków albo piejących kogutów.
Leniwie można spędzić czas na hamaku albo wieczorem bujać się na huśtawce.
Więc o co chodzi z tą wiochą?
Właściwie chodzi o to, żeby nie zerkać na zegarek, pogubić się w dniach tygodnia, mieć wolną głowę, robić co się chce albo nie robić nic, stworzyć od początku do końca własny dzień. Przecież to bardzo przyjemna myśl.

Dwa Kasztany Tworzą- Kobiety Wędrujące: Iwona, Karolina, Emilia

Iwona
Kaszubka z wyboru. Miłośniczka etnografii, scenografii, twórczyni filmów animowanych o Kaszubach. Najbardziej kocha ludzi. Wiele lat pracowała w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie z całą rodziną i przyjaciółmi, tworzyła jego niepowtarzalny klimat. Jej pasją są kwiaty, które obserwuje, pielęgnuje- by później komponować papierowe cuda. Rękodzieło tej niezwykle zręcznej kobiety zawędrowało na warsztaty aż do Chin.
Iwona opowie Wam o Kobietach na Kaszubach, obrzędach i znaczeniu rytualnej kąpieli w kulturze kaszubskiej , by potem wspólnie wykąpać się w „Jastrowej Wodzie”.

Emilia
Wybrała łąki, żurawie i niebo pełne gwiazd zamiast korporacji w mieście. Ogarnia rzeczy niemożliwe i te bardziej przyziemne. Uwielbia zwierzęta… rozumie mowę koni.

Karolina
Uwielbia karmić ludzi, miłośniczka wina i tańców przy ognisku. Jej miłością są zwierzęta…którymi opiekuje się na co dzień, a nawet tuli je do snu. Wciąż poszukuje siebie. Uwielbia Tove Jansson i morze. Karolina uciekła z miasta, od urodzenia wiedziała, że zamieszka na wsi. Będzie Was karmiła kwiatami, ziołami i dobrym słowem.

Dla Was warsztaty Tworzą – Kobiety Wędrujące: Iza, Sara, Magda, Ola, Dominika, Martyna

Iza Lis
Miłośniczka i znawczyni win. Nieustannie poszukująca – lubi wąchać, próbować, odkrywać, poznawać, uczyć się, dyskutować i opowiadać. Swoją przygodę z winem zaczęła ponad 9 lat temu od pracy w małym sklepie z winami oraz alkoholami mocnymi. Ambicja i chęć poznania nowej dziedziny kazały zgłębiać wiedzę coraz bardziej i bardziej… Szybko okazało się, że świat win to niekończąca się historia, którą można wiąż odkrywać i odkrywać… I tak zostało do dziś. Obecnie pracuje u jednego z najlepszych importerów win i alkoholi mocnych w Polsce. Jako specjalistka do spraw kluczowych Klientów zajmuje się tworzeniem Kart Win dla restauracji, szkoleniami oraz degustacjami. A w wolnym czasie odkrywa wina wraz ze znajomymi.

Sara Zaręba
Fizjoterapeutka z bogatym doświadczeniem. Pasjonatka pracy z ludzkim ciałem, ostatnio szczególnie z układem nerwowym. W pracy z Pacjentem charakteryzuje się holistycznym podejściem i doborem technik najlepszych dla każdego przypadku indywidualnie. Od wielu lat prowadzi kursy masażu, a spośród jej uczniów wielu osiąga znakomite efekty w kraju i za granicą. Na warsztatach pragnie pokazać szereg prostych i zupełnie bezpiecznych technik ze swojej pracy, które z powodzeniem wykonacie żeby poprawić zdrowie i samopoczucie drugiej osoby. Zrelaksujecie się w sposób fizjoterapeutyczny “dla każdego”, gdyż wszystkie mamy zbyt dużo na głowie i z ciała i z ducha. Sara pokaże, jak można sobie skutecznie pomóc nawzajem i mieć przy tym trochę zabawy połączonej z terapią.

Magda Gasewicz
Z wykształcenia nauczycielka języka angielskiego, z zamiłowania zapalona podróżniczka założycielka Spaced-out escape room Toruń, przewodniczka po Toruniu, pasjonatka wege kuchni. Przygodę z afrykańskimi bębnami zaczęła cztery lata temu, regularnie uczestniczy w warsztatach gry na bębnach djembe, a w styczniu 2020 poznawała tajniki gry na bębnach doumbek podczas tygodniowego pobytu na Saharze.

Aleksandra Olczak
Po raz pierwszy zetknęła się z bębnem ponad 15 lat temu, wnosząc go na najwyższy szczyt Bieszczad, by potem regularnie poznawać tajniki slapów i tonów w Trójmieście. Obecnie przeszkadza głośnymi uderzeniami w djembe na warsztatowych spotkaniach w Toruniu. Z wykształcenia filolog klasyczny, z zamiłowania miłośniczka trekkingu, podróży i wszelkiego rodzaju tworów hand made. W codziennej rzeczywistości calkiem zadowolony pracownik korporacji i całkiem niedoskonała matka 5 latka.

Dominika Lewandowicz
Ciągle poszukująca artystka wizualna, poruszająca się płynnie w wielu dziedzinach sztuki. Bliskie jej jest malarstwo, co widoczne było w wystawie „… z Natury” oraz rysunek i podłoże -papier -który jest przez nią ręcznie czerpany. Dominika ukazuje ich wewnętrzne piękno i ukryte właściwości. Bliska jej jest również rzeźba, ale raczej w rozumieniu jako obiekt rzeźbiarski. W wielu swoich realizacjach wykorzystuje znalezione w różnych miejscach i sytuacjach przedmioty. Uwielbia chodzić po strychach w poszukiwaniu „skarbów” i po górach i dachach kamienic…z których tak blisko do gwiazd. W swojej twórczości opowiada o złożoności … człowieka, o złożonej naturze i o poszukiwaniu łączności z nią. Często sięga również do fotografii, w której istotą jest światło. Dominika jest edukatorką artystyczną, współpracuje z instytucjami kultury, prowadzi autorskie warsztaty twórcze, angażuje się w akcje charytatywne, jest uczestniczką wielu plenerów i sympozjów naukowych oraz artystycznych. Prezes Fundacji Działań Twórczych – „Pola Inspiracji”. Lubi działać twórczo! Kocha ludzi i relacje z nimi.

Martyna Rzepecka
Artystka wizualna. W swojej sztuce ukazuje zainteresowanie ciałem – jego formą, ale i ciałem jako narzędziem twórczym artysty. Ciało, które wielokrotnie przetwarza, fragmentaryzuje, poddaje transformacji. Łączy tradycyjne techniki graficzne (głównie wypukłodruk) z nowymi mediami. Interesuje ją kontekst matrycy – materii oraz obiekt graficzny i instalacja. Oddaje się pasji rycia w linorycie. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych, na Wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Martyna Rzepecka brała udział w ponad 80. wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, zarówno na szczeblu narodowym, jak i międzynarodowym m.in. w Anglii, w Norwegii, Chinach, Japonii.

Dotygrafie
Wykorzystując techniki grafiki warsztatowej, stworzymy prace na kształt talizmanów do dotykania. Matryca wykorzystywana w tradycyjnym warsztacie graficznym – jako stempel do drukowania grafik, tym razem stanie się mapą z której ściągniemy ślad naszej pracy. Tłoczenia, wypukłości
i wklęsłości w matrycy, zarchiwizujemy na papierze, powstały relief stanie się strukturą do dotykania.

Uczta dla zmysłów

PLAN WARSZTATÓW
Jak to bywa z kobietami wędrującymi, wszelkie plany mogą być „ wędrujące”, godziny posiłków, warsztatów, czasu wolnego dostosujemy do Was. Przybywajcie – ustalimy plan- wspólnie!
Zapewniamy:

  • noclegi w klimatycznych pokojach 2-4 osobowych. Design- Iwony, Karoliny i Emilii…które tworzą nastrój tego miejsca.
  • pełne, smaczne, zdrowe, wegetariańskie posiłki- do syta! Oj, Karolina Was ugości!
  • ogniska w drewnianej jurcie- do rana, do kiedy chcecie!
  • „ zmysłowe” warsztaty i degustacja win z różnych zakątków świata, to będzie prawdziwa uczta działająca na wszystkie zmysły i podróż w nieznane …z Izą.
  • opowieści o Kobietach na Kaszubach, obrzędach i znaczeniu rytualnej kąpieli w kulturze kaszubskiej snuć będzie Iwona , by potem wspólnie wykąpać się w „Jastrowej Wodzie”.
  • warsztaty rysunku botanicznego oraz warsztaty witrażu w secesyjnej technice Tiffaniego z artystką Dominiką, która pokaże Wam, że w sztuce wszystko jest możliwe i tak naprawdę jest blisko nas.
  • warsztaty gry na bębnach djembe – bębny oraz niezwykle rytmiczna i nieokiełznana natura Magdy i Oli wprowadzi Was w tajemniczy muzyczny klimat! Będziemy grać i grać!
  • Dotykografie – grafika warsztatowa z Martyną z którą stworzycie prace na kształt talizmanów.
  • „dla ciała i duszy” – relaksacyjne warsztaty masażu- wprowadzą Was w stan ukojenia i zespolenia ze sobą i z naturą…niezwykle spokojne i przyjemne doświadczenie… Tego nauczy Was Sara.

Zapisy

MIEJSCE – Gościnna Zagroda „Dwa Kasztany”
Pałubin 25, 83-430 Stara Kiszewa
Rezerwacje: 664-236-550 lub dwakasztany@wp.pl
Pytania dotyczące warsztatów: Dominika 509-615-262

TERMIN 1-2-3 LIPCA 2022

PIĄTEK (01.07.22)
START: piątek 12 lipca – do 12:00 -zakwaterowanie
14:00 OBIAD
15:30 – 18:30 WARZTATY Twórcze – witraż w secesyjnej technice Tiffaniego. Tworzenie biżuterii i lampionów.
19:00 KOLACJA przy ognisku w Jurcie
19:30 WARSZTATY SZLAKIEM ZMYSŁÓW – kobiece spotkania winiarskie
21:00 Warsztaty gry na bębnach djebe
SOBOTA (02.07.22)
09:30 ŚNIADANIE
10:30 – 13:30 WARZTATY Twórcze – Dotykografie – grafika warsztatowa.
14:00 OBIAD
15:00 – 17:00 – Warsztaty gry na bębnach djebe
17:30 – 19:30 WARSZTATY SZLAKIEM ZMYSŁÓW – kobiece spotkania winiarskie NA ŁĄCE, DEGUSTACJA SERÓW, „DLA CIAŁA I DUSZY” – relaksacyjne warsztaty masażu.
20:00 KOLACJA przy ognisku w Jurcie
21:00 ,, Jastrowa Woda- wprowadzenie do obrzędu, opowieść etnograficzna o znaczeniu rytualnej kąpieli w kulturze kaszubskiej. KĄPIEL W JASTROWEJ WODZIE.

NIEDZIELA (03.07.22)
09:30 ŚNIADANIE
10:30 – 13:30 „DLA CIAŁA I DUSZY” – relaksacyjne warsztaty masażu.
14:00 OBIAD
15:00 – 17:00 WARZTATY Twórcze – rysunek botaniczny.
17:30 – POŻEGNANIE przy kubku ziołowej herbaty

KOSZT
1400 zł/osoba
Ilość miejsc ograniczona. Maksymalna ilość osób 15
Decyduje kolejność zgłoszeń i wniesienia opłaty za warsztaty.*
Rezerwacja = wniesienie opłaty za warsztaty.
Wpłata na konto Fundacji „Pola Inspiracji” z dopiskiem „ Wędrówki kobiet 2022”:
Konto: 08 1600 1462 1863 7511 8000 0001
* w sytuacji kiedy nie zbierzemy minimalnej ilości osób na organizowane wydarzenie lub wprowadzone będą ograniczenia wynikające z covid-19, wpłacone pieniądze będą zwrócone na konto wpłacającego w ciągu 14 dni od daty planowanego wydarzenia.
Kobiety! Wspierajmy się! Będziemy Wam wdzięczne, jeśli udostępnicie nasze wydarzenie u siebie lub w miejscach, w których nasze warsztaty mogą inne kobiety zainteresować. Dziękujemy!

Kobiety Wędrujące – przybywając do „ Dwóch Kasztanów” – zabierzcie ze sobą: strój kąpielowy, buty – japonki lub jeśli macie – buty do chodzenia w wodzie, kalosze, coś na deszcz, kocyk, matę do jogi lub karimatę, środek na komary i meszki.
Godziny warsztatów i posiłków mogą ulec zmianie, ale będziemy informować o tym na miejscu w zależności od pogody.