Arie Izaak Goldfarb

Odwiedzin
Dodano: 11 marca, 2021
Autor: Jacek Barszcz

Arie Izaak Goldfarb 1855- 1925

„ W czwartek dnia 5 lutego 1925 roku zmarł nagle w Wiesbaden obywatel honorowy miasta Starogard ś. p. Arie Goldfarb w 70 roku życia.  Całe życie Zmarłego było pasmem bezustannej pracy i poświęcenia dla dobra tutejszego społeczeństwa. W 1887 roku wybrano go radnym miejskim a od marca 1890 do 11 lutego 1922 sprawował urząd zastępcy burmistrza. Toteż wszędzie napotyka się ślady Jego szlachetnych czynów, szczególnie zaś ofiarność dla biednych. W Zmarłym tracimy jednego z najlepszych obywateli, którego pamięć nigdy nie wygaśnie w naszym mieście. Pogrzeb odbył się 12 lutego w Berlinie w krematorium, popioły zaś sprowadzone zostały na cmentarz w Starogardzie”.

Młodość

Arie był synem Izaaka i jego drugiej żony Heleny z domu Borchardt. Miał trzynaścioro rodzeństwa. Uczył się w szkołach w Mannheim oraz Hamburgu. W 1886 roku poślubił Selme Neumann.

W 1890 roku po śmierci ojca objął w całości fabrykacje tytoniu oraz tabaki. Postawił dom przy ulicy Chojnickiej oraz fabrykę przy ulicy Kościuszki (dzisiejsze Starostwo Powiatowe).

Wzorowy pracodawca

Arie Goldfarb był wzorcowym pracodawcą. Odwiedzał domy pracowników w okresie świąt Bożego Narodzenia. Pozwalał swoim pracownikom na pełną wolność partyjną. “Przeciwko polskości nigdy nie występował, lecz owszem cieszył się, ze pracownicy jego kierowali polskimi towarzystwami i ze w fabryce śpiewano przy pracy po polsku”.
W 1896 roku odkupił fabrykę Saabel w Gdańsku, w roku 1910 fabrykę Rozenberga w Bydgoszczy i fabrykę Kallmana w Kościerzynie. Wybudował również nową fabrykę w Stargardzie ( Stargard in Pommern).

Działalność charytatywna

Stworzył przytulisko przy ul. Owidzkiej składające się z 3 domów piętrowych ( Helena, Goldfarb i Selma), w których udzielano bezpłatnie mieszkania osobom starszym i biednym.

Był mecenatem sztuki (na jego zaproszenie bywali i występowali w Starogardzie najwybitniejsi muzycy epoki, jak pianista i kompozytor Max Reger, rosyjscy artyści skrzypek Picznikow i pianista Antoni Rubinstein).

W 1917 roku podczas podróży zginęła w wypadku jego żona Selma. „ Jadąc na przechadzkę do lasa, spłoszyły się i rozbiegły się konie, powóz rozbiły, stangreta i panią Goldfarb uśmierciły”. Ponieważ nie mieli dzieci Arie postanowił, że interes rodzinny przejmie Arthur Behrendt, syn siostry Selmy.

Pożegnanie

W dniu pogrzebu Arie Goldfarba władze miasta zarządziły opuszczenie flag na budynkach państwowych do połowy masztu.

żródło: Królewskie Miasto Preussisch Stargard