Wiosło Duże

Ścieżka przyrodnicza Wiosło Duże

Odwiedzin

Rezerwat Wiosło Duże

Rezerwat Wiosło Duże położony jest w Leśnictwo Dębiny, a jego powierzchnia wynosi 29,88 ha. Jest to rezerwat, utworzony dla ochrony rzadkich gatunków stepowo-leśnych, które wypierane są przez roślinność krzewiastą i drzewiastą oraz inną roślinność zielną.

Teren rezerwatu od dawna zaliczany był do najbardziej interesujących fragmentów leśnych na Pomorzu Zachodnim. Już w 1926 roku botanik, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, Adam Wodziczko zaproponował utworzenie na stromej skarpie wiślanej rezerwatu, który stanowiłby formę unikalnych zbiorowisk leśnych oraz ciepłolubnych elementów flory.

Ścieżka Przyrodnicza Wiosło Duże

Na terenie rezerwatu 2019 roku rozpoczęto budowę infrastruktury turystycznej – przygotowano ścieżkę dydaktyczną, która pozwala turystom na spacer po tym terenie.

Zwiedzanie

Aby odwiedzić Wiosło Duże, najlepiej dojechać tu od strony miejscowości Opalenie. Auto zostawiamy na specjalnie przygotowanym parkingu. Następnie, zgodnie z oznaczeniami wyruszamy na ok kilometrowy spacer pnącą się w górę trasą. Na końcu trochę wymagającej kondycji ścieżki czeka na nas wieża widokowa, z której roztacza się przepiękny widok na przepływającą w pobliżu Wisłę. W oddali widać Kwidzyn.

Jeśli podoba Wam się rezerwat Wiosło Duże ze swoją ścieżką przyrodniczą, koniecznie odwiedźcie położony w pobliżu rezerwat Wiosło Małe.

int(6617)