Czy wiecie że mamy na Kociewiu ponad 200 jezior, które zachwycają swoim pięknem i różnorodnością.
Od dużych, jak jezioro Kałebie, zwane Kociewskim Morzem, do malutkich oczek wodnych, takich jak jezioro Zdrójno. Wiele z nich jest pięknie położonych, jak na przykład te w okolicach Klanin lub Iwiczna gdzie na plaży jeziora Trzechowskiego możemy podziwiać wspaniałe zachody słońca.
Wiele naszych kociewskich jezior ma zabawne lub tajemnicze nazwy. Znajdziemy tu Jezioro Ślepe, Cebulowe, Piekiełko, Przerybionek, Babskie czy też jezioro Żabie. Jest także jezioro Czarownic w którym podobno przeprowadzano testy na kobietach podejrzanych o czary i jeśli to prawda, to pewnie nie jedną w tym jeziorze utopiono.
Pasjonatów historii na pewno zainteresuje wyspa Starościńska na jeziorze Borzechowskim, gdzie na wzgórzu wśród drzew znajdują się ruiny zamku krzyżackiego. Magia tego miejsca na pewno Was zachwyci.
Poszukiwacze skarbów powinni zainteresować się jeziorem Godziszewskim, gdzie wg legend w połowie 17 wieku uciekające przed polskim wojskiem szwedzkie oddziały próbowały przejść przez zamarznięte jezioro. Niestety lód się załamał i Szwedzi wraz z przewożonymi kosztownościami potopili się. Do dziś jednak nic w jeziorze nie odnaleziono.
Nad tym samym jeziorem latem można zobaczyć wikińskie łodzie, które wraz z wojownikami pływają wzdłuż brzegów.
Każdy z nas pamięta film Krzyżacy. Wiele scen z tej produkcji było kręconych na Kociewiu w okolicach Starogardu. Do dziś widoczne są pale wbite w dno jeziora Jamertal na których zbudowano gród Spychów.
Dla fanów sportów wodnych i aktywnego wypoczynku idealnym miejscem będzie jezioro Kałębie, gdzie można uprawiać żeglarstwo czy windsurfing. A na miłośników wakeboardingu czeka specjalnie przygotowany tor nad jeziorem Borówno Wielkie koło Skarszew.
Miłośnikom nurkowania można polecić jezioro Niedackie, gdzie organizowane są obozy nurkowe. Krystalicznie czysta woda pozwala na podziwianie podwodnego życia.
Natomiast na jeziorze Kochanka w okolicach Starogardu można zobaczyć i usłyszeć tysiące różnych ptaków, które gniazdują wśród trzcin i wychowują młode.
Na Kociewiu także dla wędkarzy nie zabraknie atrakcji. Na przykład nad jeziorem Sumińskim można wypożyczyć łódź i spróbować złowić szczupaka lub płocie.
Wiele kociewskich jezior ma piękne plaże, idealne na rodzinny piknik. Niektóre z nich są bardzo urokliwe i dobrze ukryte przed tłumem jak choćby malutka piaszczysta plaża nad jeziorem Klaniniskim. Są też oczywiście jeziora z dobrze zagospodarowanymi plażami, pomostami, ławkami i miejscami na ognisko. Te znajdziemy nad jeziorami Borzechwskim, Ocypel czy Płaczewskim.
Niektóre z naszych jezior są naprawdę głębokie. Czy wiecie że jezioro Borzechowskie w najgłębszym miejscu ma 43 metry? Można by tam bez problemu schować 11 piętrowy blok.
Myślę, że każdy z nas znajdzie jeszcze kociewskie jezioro nad którym nie był.
Nie bez powodu Kociewie nazywane jest krainą lasów i jezior.