Osowo Leśne

Cmentarz Ewangelicki w Osowie Leśnym

Odwiedzin

Cmentarz Ewangelicki w Osowie Leśnym

W Osowie Leśnym znajduje się największy cmentarz Ewangelicki na terenie gminy Lubichowo. Powstał w drugiej połowie XIX wieku. 

Ciekawa Historia

Z powstaniem cmentarza w tym miejscu wiąże się bardzo ciekawa historia. W 1833 r. powstała parafia ewangelicka w Borzechowie,  a w 1854 r.  powstał tam kościół. Wiadomo, że przy kościele powinien znajdować się cmentarz. Mimo, że większość mieszkańców Borzechowa to byli ewangelicy, nie można było znaleźć chętnego do przekazania ziem pod cmentarz. Wtedy właśnie zwrócono uwagę na Osowo Leśne. To w Osowie Leśnym mieszkał Polak Franciszek Warmbier któremu akurat spalił się dom. Władze Pruskie wykorzystały to w sprytny sposób. Nie chciano wydać panu Franciszkowi pozwolenia na budowę nowego domu Postawiono mu ultimatum – jeśli wyrazi zgodę na sprzedaż kawałka ziemi pod cmentarz ewangelicki, to dostanie pozwolenie na budowę domu. I tak się stało. Dlatego cmentarz ewangelicki parafii Borzechowo powstał w Osowie leśnym. Gospodarstwo należące do państwa Warmbier nadal znajduje się w pobliżu cmentarza.

Ponad 70 nagrobków

Na cmentarzu chowano nie tylko ewangelików z Osowa Leśnego i Borzechowa, ale także z Ocypla i Młynków. Można tu odnaleźć zarysy około 70 nagrobków. Był to najdłużej działający cmentarz ewangelicki w gminie Lubichowo. Pozostałe trzy funkcjonowały do 1945 r., a ten działał do 1947 r. Wynikało to z tego że po zakończeniu działań wojennych niektórzy Niemcy pozostali na tym terenie,  np. żona pastora z Lubichowa wraz z dziećmi  wyjechała dopiero w  1947 roku.  W latach 1945 – 1947 r. Na cmentarzu nadal byli chowani ewangelicy. 

Porządki

Groby na cmentarzu są uporządkowane. To zasługa mieszkańców Osowa leśnego, a szczególnie pana Artura Cybuli, który zainicjował akcje sprzątania cmentarza.

Tekst i opracowanie: Mieczysław Cichon

Wideo

int(24234)