Borzechowo

Koło Gospodyń Wiejskich MODRAKI z Borzechowa

Odwiedzin

KGW MODRAKI

Koło Gospodyń Wiejskich MODRAKI z Borzechowa jest niewielkie, bo liczy zaledwie kilkanaście osób. Działa w małej, wiejskiej społeczności w sercu Kociewia, na skraju Borów Tucholskich, jednak działa z tak ogromną energią i podejmuje tak wiele różnorodnych inicjatyw, że znane jest w całym regionie!

Trochę historii

KGW w Borzechowie powstało już w 1960 roku, a zostało reaktywowane jako KGW „Modraki” w 2011 roku. Od tego czasu działalność koła jest imponująca. KGW jest niekwestionowanym liderem życia społecznego. Organizuje przez cały rok szereg wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych – w tym także ponadregionalnych i wiele autorskich inicjatyw. Do najważniejszych należą: Wielkie Kiszenie Kapusty w Borzechowie, Noc Kupały – „Wianki na Wdzie”, festyn integracyjny łączący pokolenia „Od przedszkolaka do babci i dziadka”, kiermasze wielkanocne i bożonarodzeniowe, Mikołajki Borzechowskie, wystawy ( m.in. zbiory starych, kociewskich obrusów i haftów), Darcie Pierza, warsztaty kulinarne itp. Od września 2021 r. Modraki organizują cotygodniowy (w każdy wtorek w godz.14:00-18:30) Modraczkowy Bazarek, na którym można kupić ich swojskie, pyszne wyroby.

Nasze nagrody

Borzechowskie MODRAKI są laureatem wielu konkursów i plebiscytów. Nie sposób wymienić wszystkie nagrody i wyróżnienia, dlatego wspomnijmy ostatnie laury. Niedawno (2021) Modraki zostały laureatem I nagrody na etapie wojewódzkim oraz finalistą konkursu dla KGW o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. W październiku 2021 Modraki zdobyły „PERŁĘ” – prestiżową nagrodę XX jubileuszowej edycji ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”.

Mała ojczyzna

MODRAKI są doskonałym przykładem społecznego zaangażowania w życie swojej Małej Ojczyzny, z wielkim sukcesem współpracują z Radą Sołecką, szkołą, seniorami, leśnikami i samorządem, przedsiębiorcami i innymi podmiotami. Aktywność i uśmiech Modraków sprawia, iż są wiarygodnym partnerem każdej akcji, co doceniają partnerzy i darczyńcy.

Łączymy pokolenia

Koło łączy kilka pokoleń Kociewiaków – są tu zarówno osoby 20-letnie, jak i prawie70-letni seniorzy. Na uwagę zasługuje fakt, iż w dużej mierze dzięki niezwykłej aktywności społecznej KGW w Borzechowie w 2019 roku powstała tu długo wyczekiwana świetlica wiejska, dofinansowana ze środków Ministerstwa. Odtąd KGW ma tu swoją siedzibę i organizuje szereg wydarzeń dla całej społeczności.

Koło jest także bardzo zaangażowane patriotycznie – dba o miejsce pamięci poświęcone Janowi Pawłowi II, brało udział w 100-leciu Odzyskania Niepodległości i w Dożynkach Prezydenckich.

int(20579)