Obelisk pamięci żołnierzy Napoleona znajduje się w cieniu katedry pelplińskiej, kilkanaście metrów od jest wschodniej strony, obok alejki prowadzącej do Wyższego Seminarium Duchownego.
W latach 1806 – 1807 armia Napoleona toczyła potycznki z wojskami pruskimi. W lutym 1807 trwała bitwa o Tczew i oblężenie Gdańska. W nocy z 16 na 17 lutego w okolicach Pelplina doszło do potyczki między polskimi strzelcami konnymi a Prusakami. Od 19 lutego w Pelplinie i okolicach kwaterowało 16 tysięcy żołnierzy francuskiej dywizji generała Menarda. Zaś w samej katedrze znajdował się lazaret, do którego zwożono rannych nawet spod Gdańska.
W miejscu obeliska znajdował się cmentarzyk, na którym pochowano 600 żołnierzy Napoleona – Francuzów, Badeńczyków i Polaków.
Nieco ponad dwieście lat po kampanii napoleońskiej 1807 roku, podczas Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie, odsłonięto uroczyście kamień z epitafium upamiętniającym lazaret i umarłych w nim a pochowanym na cmentarzu znajdującym się w miejscu kamienia.
Kamień został poświęcony przez proboszcza patrafii katedralnej księdza prałata Tadeusza Brzeińskiego.
Napis w języku francuskim, polskim i niemieckim głosi: „W tym miejscu spoczywa 600 żołnierzy Wielkiej armii Napoleona Polakow, Francuzow i Badeńczykow zmarłych w wyniku ran odniesionych w walce o Pomorze w roku 1807. Dla uczczenia ich pamięci mieszkańcy Pelplina w roku 2007”.
Zdjęcia i tekst: Robert Roman