Osiek

Osiek

Odwiedzin

Miejscowość turystyczna

Osiek to prawdziwie turystyczna miejscowość. Położona wśród lasów nad brzegiem największego na Kociewiu jeziora Kałębie zwanego potocznie morzem kociewskim, jest idealnym miejscem gdzie można wypocząć lub aktywnie spędzić czas uprawiając sporty wodne. Okoliczne lasy, jeziora i rzeka Wda czynią z miejscowości idealną bazę wypadową. Latem trudno tu o wolny pokój mimo sporej ilości ośrodków i kwater agroturystycznych.

HISTORIA BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO

Przyroda nie jest jedyną atrakcją Osieka. Znajdziemy tu także sporo ciekawostek historycznych. Jedną z nich są pozostałości po zamku krzyżackim.

Warto także pospacerować po Osieku, aby przyjrzeć się bliżej domom mieszkalnym. Taki spacer, można zatytułować “Historia budownictwa mieszkaniowego wsi”. Rewelacja!!!. W ciągu krótkiego spaceru po samym centrum Osieka poznajemy przeróżne chaty i domy. Od drewnianych chałup strzechą krytych, poprzez chaty ceglane i wielorodzinne, betonowe “kostki”, aż do współczesnych domostw willowych.

Wszystkie te obiekty są nadal zamieszkałe. Niektóre można nawet wynająć na wypoczynek jako obiekty agroturystyczne. Do niektórych można zajrzeć jeśli poprosi się o to mieszkających a mieszkańcy tu są bardzo życzliwi. Osiek to atrakcyjny, jeszcze “żywy skansen” budownictwa mieszkaniowego. 

tekst: Stanisław Sierko

int(5679)