Pelplin

Pelplin

Odwiedzin

Miasto z duszą

Można powiedzieć, że Pelpin jest Duchową Stolicą Kociewia. To niewielkie miasto stanowi prawdziwą skarbnicę zabytków pomorskiej kultury i sztuki. Urzeka pięknem gotyckiej architektury oraz niezliczonymi osobliwościami przyrody. Panuje tu specyficzna, nieco nostalgiczna atmosfera sprzyjająca wyciszeniu i refleksji. Każdy, kto raz odwiedzi to urokliwe miejsce, będzie tu z pewnością wracał wielokrotnie.

Turyści przybywający do Pelplina swoje pierwsze kroki powinni skierować do dawnego budynku bramnego, w którym mieści się Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Dawniej w miejscu tym brat cysters witał gości wizytujących klasztor. Teraz na jego wzór witani są tam turyści oraz pielgrzymi. Profesjonalna obsługa, bilety wstępu do Katedry i Muzeum, przewodniki, mapy oraz inne materiały informacyjne na temat Pelplina oraz cystersów znajdziesz właśnie w tym miejscu.

Atrakcyjne jest nie tylko samo miasteczko ze względu na przepiękną Bazylikę Katedralną i zabudowę kompleksu pocysterskiego, ale też na jego przyrodę z krętą rzeką Wierzycą oraz starym drzewostanem Ogrodach Biskupich i Wyższego Seminarium Duchownego. Liczne trasy turystyczne – piesze i rowerowe, przebiegające przez gminę Pelplin, przyciągają turystów i pozwalają poznać wiele zabytków architektury od gotyku, poprzez barok i rokoko do neogotyku w Rajkowach, Wielkim Garcu i Lignowach.

Historia Miasta

Pelplin pojawia się na kartach historii w 1274 roku, kiedy to książę pomorski Mestwin /Mściwój II/ daruje tę wieś cystersom. Konwent Zakonu przybywa tu 27 października 1276 roku z Pogódek, dokąd z Doberanu /Meklemburgia/ sprowadził zakonników książę Sambor II. Pelplin spełniał zwyczajowe wymogi zakładania klasztorów przez cystersów – w dolinie, nad rzeką Wierzycą.

“Bonus es nos hic esse” – “dobrze jest nam tu być” mieli wypowiedzieć cystersi przybywszy pod wodzą opata Wernera do Pelplina. To legendarne zdanie odczytać można na portalu cysterskiej świątyni.

Mimo, że przez Pelplin przetoczyły się liczne wojny (od husyckich, szwedzkich począwszy, na I i II wojnie w XX w. skończywszy); mimo pożarów i rabunków, obiekty wzniesione przez szarych mnichów stoją w niezmiennej postaci od XIV. Dekretem z dnia 5 marca 1823 roku administracja rządu pruskiego zarządziła kasatę klasztoru. Dzięki bulli z 16 lipca 1821 r. powiększona została Diecezja Chełmińska, a Pelplin ustanowiono jej stolicą (od 1992r. Diecezja Pelplińska). Świątynia cysterska została katedrą, a otaczająca ją wieś rozrosła w miasteczko. W klasztorze umieszczono Wyższe Seminarium Duchowne i biskupie Collegium Marianum – dzisiejsze męskie Liceum Katolickie.

Jednym z największych wydarzeń Ziemi Pelplińskiej była wizyta Ojca Świętego w 1999 roku, po której materialny ślad pozostał na „Górze Biskupiej” od tego czasu nazwanej „Górą Jana Pawła II”.

Położenie

Ziemia Pelplińska położona jest  w dolinie Wierzycy – to ją porównywał w swoich esejach ks. J. ST. Pasierb do przepięknej Toskanii.

Miasto i gmina położone są w południowej części województwa pomorskiego w powiecie tczewskim; etnicznie na Kociewiu. Przez teren gminy przebiegają główne trakty kolejowe i drogowe: droga krajowa nr 1, a w niedalekiej przyszłości budowana autostrada A-1 oraz magistrala kolejowa Śląsk – Porty. Tu też ma swoją siedzibę 

źródło: Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej
źródło: pelplin.pl

int(5666)