Pelplin

Pałac Biskupi w Pelplinie

Odwiedzin

Trochę historii

Do Pelplina cystersi trafili z kociewskiej wsi Pogódki. Pelplin położony w dolinie, pośród żyznych ziem, stał się miejscem, gdzie mogli dawać upust swoim regułom zakonnym nawołującym do prostoty i praktyki ubóstwa. Ta biedna, ale żyzna ziemia zaczęła się szybko zmieniać i przynosić korzyści zakonowi.

Nowa Stolica

W 1823, po przeniesieniu stolicy biskupiej z Chełmży do Pelplina, na terenie dawnych użytkowych ogrodów cysterskich wzniesiony został Pałac Biskupi, który wspaniale wkomponowano w krajobraz urządzonego Ogrodu Biskupiego, rozlokowanego na wysokim, południowym brzegu rzeki Wierzycy.

Przebudowa

Cały teren otoczono ceglanym murem, częściowo wykorzystującym dawne ogrodzenia klasztorne.. Budynek wzniesiony pierwotnie w stylu neoromańskim, między rokiem 1927 a 1928 przebudowany z inicjatywy biskupa Stanisława Okoniewskiego, otrzymał formę neoklasycystyczną, poprzez dodanie frontowego portyku z kolumn oraz tarasu od strony parku.

Barokowy Zespół Parkowy

Pałac jest położony na terenie Barokowego Zespołu Parkowego, który także warto odwiedzić. Pięknie odnowiony jest idealnym miejscem na rodzinne spacery.

źródło: Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej, http://www.polskaniezwykla.pl/
zdjęcia: Fotopolska.eu

int(24849)