Nowe

Wiatrak wieżyczkowy w Nowem

Odwiedzin

Wiatrak Wieżyczkowy typu Holender

Historia i Architektura

Wzniesiony w 1858 roku, Wiatrak w Nowem to nie tylko zabytek architektury, lecz także świadek historii. Spłonął dwukrotnie – najpierw w latach 70. XX wieku, a potem tragicznie w 2021 roku. Pomimo tego, jego murowana konstrukcja wciąż zachwyca swoją charakterystyczną budową.

Wyjątkowa Konstrukcja

Murowany z cegły pełnej, wiatrak skrywa w sobie wiele tajemnic i niezwykłych rozwiązań konstrukcyjnych. Jego kopulasta głowica, pierwotnie obracana, przyciąga wzrok i przywołuje ducha przeszłości. Drewniany dwuspadowy daszek, obity długimi listwami, dodaje uroku całej konstrukcji.

Ogień i Zniszczenie

Niestety, historia Wiatraka w Nowem jest pełna dramatycznych wydarzeń. Pożar na początku lat 70. XX wieku zniszczył jego głowicę, wymuszając jej wymianę na nową w latach 80. Niestety, podobny los spotkał go ponownie w 2021 roku, kiedy to ogień strawił drewnianą część konstrukcji oraz dach w formie kopuły.

Odzyskanie i Odbudowa

Mimo tragicznych wydarzeń, społeczność nie traci nadziei na odbudowę tego wyjątkowego miejsca. Już po pierwszym pożarze w 70. XX wieku podjęto starania o jego odrestaurowanie, które zakończyły się sukcesem w latach 80. Obecnie, pomimo zniszczeń z 2021 roku, społeczność ma nadzieję na przywrócenie Wiatraka w Nowem do dawnej świetności.

int(43350)