okolice Dąbrówki

Czajka podniebny akrobata

Odwiedzin
KATEGORIA: Przyroda | Ptaki
POŁOŻENIE: Powiat Starogardzki
REGION: Kociewie

Dąbrówkowe moczary

Każdy weekend począwszy od piątku to u mnie cała masa aktywności: rower, fotografia przyrodnicza, piesze wędrówki po Kociewiu. Tym razem trochę z braku czasu wybrałem się na pobliskie prywatne stawy w pobliżu os. Piaski w Dąbrówce. Kilkaset metrów od miejsca zamieszkania. Są to niewielkie naturalne stawy a raczej moczary które co roku są siedliskiem wielu gatunków ptaków.

W zeszłym roku udało mi się zaobserwować lęgi: łyski (Fulica atra), krzyżówki (Anas platyrhynchos), perkozka (Tachybaptus ruficollis), kokoszki potocznie zwanej kurką wodną (Gallinula chloropus) oraz czajki (Vanellus vanellus).

Czajka podniebny akrobata

I właśnie czajka jest głównym tematem dzisiejszych zdjęć. Uwielbiam obserwować podniebne akrobacje godowe samca z widowiskowymi skokami. Czajka bije wtedy gwałtownie skrzydłami, na przemian wzbijając się i opadając. W powietrzu odwraca się na plecy, robi pętlę (looping), a towarzyszy temu świst skrzydeł i wydawany przenikliwy krzyk „kui kui kiuih kiuih”. Niestety wykonanie wymarzonego zdjęcia czajce nie należy do łatwych. Czajki w okresie lęgowym i nie tylko są bardzo ostrożne. Nie da się do nich podejść z tzw. „podchodu” chociaż nie jest to niemożliwe. Fotografując czajki staram się za bardzo nie zbliżać do miejsc lęgowych, ponieważ czajki swoje gniazda budują w zagłębieniach w ziemi w otoczeniu niskich roślin (nie krępujących ruchów), wyścielone skąpo trawą i można niestety przypadkiem, nieświadomie rozdeptać gniazdo. Wolę w oddali poczekać aż czajka sama podejdzie na odpowiednią odległość.

Moje zdjęcia wykonałem z tzw. „zasiadki”. Dla nie wtajemniczonych przez 3 godz. leżałem w krzakach w pełnym kamuflażu w improwizowanej w naprędce „czatowni” zbudowanej z znalezionych patyków i siatki maskującej .

W oczekiwaniu na wymarzone zdjęcie czajki udało mi się również w kadrach uchwycić: szpaka (Sturnus vulgaris), pliszkę żółta (Motacilla flava), pliszkę siwą (Motacilla alba), łyskę a raczej parkę łysek podczas amorów (Fulica atra), sierpówkę (Streptopelia decaocto) oraz grzywacza (Columba palumbus)

Tekst i zdjęcia: Piotr Robert Kobierowski
29.04.2022 prywatne stawy w Dąbrówce
NNIKON D500 + Tamron 150-600 G