okolice Dąbrówki

Czyż z Dąbrówki

Odwiedzin
KATEGORIA: Przyroda | Ptaki
POŁOŻENIE: Powiat Starogardzki
REGION: Kociewie

Czyż z Dąbrówki

Tekst i zdjęcia: Piotr Robert Kobierowski

Czyż zwyczajny (Spinus spinus) – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae)

Czyża możemy spotkać  rozległych starychborach iglastych i mieszanych z przewagą lub domieszką świerka. W Europie Środkowej zasiedla górskie świetliste lasy iglaste, parki i ogrody. Z reguły trzyma się grup drzew i nie zapuszcza się na otwarte przestrzenie. Najłatwiej zauważyć czyża zimą na gałęziach olchy lub brzozy w różnych środowiskach, gdzie rosną te drzewa. Moja obserwacja to całkiem liczne stadko żerujące na gałęziach modrzewia wyskubujące nasionka z szyszek. 

Ubarwienie czyża jest ogólnie oliwkowo-żółte. U samca wierzch głowy i podgardle są czarne, u samicy głowa jest szarawa. Oboje mają żółte plamy na bokach ogona i na skrzydłach oraz żółty kuper. Młode są prążkowane i mniej żółte.

Czyżyk wyprowadza w ciągu roku 1-2 lęgi, począwszy od kwietnia. Gniazdo buduje z korzonków, suchych traw i mchu, od zewnątrz przymocowuje kawałki porostów, wnętrze wyścieła sierścią i puchem zbieranym po pobliskich gospodarstwach. Dlatego wiosna zawsze staram się podczas szczotkowania psa pozostawić trochę podszerstka w ogrodzie. Gniazdo ukryte jest w rozwidleniu poziomych gałęzi, na wysokości 10 m i powyżej. Składa od 4 do 6 jaj, białych o odcieniu zielonkawym, w czerwone plamki. Samica wysiaduje przez 12-14 dni i tyle samo czasu młode pozostają w gnieździe. W okresie polęgowym ptaki te trzymają się w stadach.

Zdjęcia wykonane 02.03.2021 na skaju lasu w Dąbrówce
NIKON D500 + Tamron 150 – 600 G2