jezioro Kochanka

Podniebne loty nad jeziorem Kochanka

Odwiedzin
KATEGORIA: Przyroda | Ptaki
POŁOŻENIE: Powiat Starogardzki
REGION: Kociewie

Żuraw

Wybierając się z samego rana nad jezioro Kochanka obrałem sobie za cel uchwycenie w kadrze żurawie podczas lotu. Ku mojej uciesze udało mi się dość szybko w kilku kadrach uchwycić tego majestatycznego ptaka. 

Żuraw (Grus grus) – długość ciała: 105-130 cm. Ptak większy od bociana o popielatym ubarwieniu z czarną szyją i głową oraz białą szeroką brwią za okiem. Na ciemieniu czerwona plama. Z tyłu ciała zwisa pióropusz wydłużonych i wygiętych piór. W locie przypomina bociana, lecz różni się ubarwieniem i aktywnym sposobem lotu. Żuraw będąc do niedawna ptakiem skrytym i wymagającym odludnych siedlisk, ostatnio kolonizuje tereny w pobliżu człowieka, co przyczynia się do znacznego wzrostu jego liczebności.

Bielik

Zadowolony z osiągniętego celu postanowiłem spacerkiem obejść jezioro. Przemieszczając się brzegiem jeziora po wschodniej stronie nie dało się nie zauważyć siedliska mew gdzie jak zawsze jest tam bardzo głośno. Tym razem było tam bardzo, bardzo niespokojnie – pomyślałem „niewyspany niedzielny turysta” lub drapieżnik. Rozejrzałem się po niebie i zauważyłem krążącego bielika. Mewy śmieszki próbowały odgonić napastnika jak najdalej od siedlisk. Patrząc przez wizjer aparatu można było dostrzec w jaki sposób mewy próbują odgonić drapieżnika. Atakowały bielika od góry, niektóre rzucały w niego patykami. Można było to porównać do samolotu myśliwskiego, który próbuje zestrzelić lecący bombowiec 😊 Niestety nie udało mi się tego uchwycić w kadrze a raczej nie wszystkie zdjęcia były zbyt ostre ☹ Na zdjęciach możemy porównać bielika i mewę. Spotkanie z bielikiem zawsze przysparza mi wielu emocji oraz przyspieszonego bicia serca. 

Bielik (Haliaeetus albicilla) – długość ciała: 80-90 cm Największy krajowy ptak drapieżny o rozpiętości skrzydeł sięgającej 240 cm. Dorosły ptak ubarwiony brunatno z rozjaśnioną głową i ramionami oraz krótkim, białym ogonem. Dziób żółty, potężny, a mocne nogi mają nieopierzone skoki. Młody jest brunatny o łaciatym upierzeniu z ciemnym dziobem i ogonem, które jaśnieją z wiekiem i osiągają ubarwienie dorosłych po 4-5 latach. Bieliki budują jedne z największych gniazd spośród wszystkich ptaków. Używane przez wiele lat gniazdo może przekraczać 2 m wysokości i osiągać ciężar nawet jednej tony. Dzięki ochronie miejsc gniazdowania bielik przestał być w naszym kraju rzadkością i jego liczebność systematycznie wzrasta.

Tekst i zdjęcia: Piotr Robert Kobierowski
Zdjęcia wykonane 16.04.2022 nad jeziorem Kochanka
NIKON D500 + Tamron 150-600 G2